Obrazom: Vesmírna loď SpaceShipTwo počas testu vybuchla

Vesmírna loď SpaceShipTwo počas testu havarovala
Súkromná vesmírna loď SpaceShipTwo pri testovacom lete nad Mohavskou púšťou v Kalifornii havarovala. Ku explózii došlo podľa svedkov asi dve minúty po tom, čo sa loď riadená dvoma pilotmi odpútala od lietadla, ktoré ju vynieslo do vzduchu. SpaceShipTwo mala byť prvou vesmírnou loďou ponúkajúcou výlety do vesmíru. Od spustenia predaja si let v hodnote približne 160-tisíc eur zakúpilo alebo zarezervovalo viac ako 800 ľudí. Nehodu neprežil jeden pilot, druhého hospitalizovali. Jeho zdravotný stav je neznámy. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Súkromná vesmírna loď SpaceShipTwo spoločnosti Virgin Galactic pri testovacom lete nad Mohavskou púšťou v Kalifornii havarovala. Raketoplán, ktorý mal slúžiť na pravidelné komerčné výlety do vesmíru, počas testu údajne zaznamenal „vážne anomálie“.

Ku explózii došlo podľa svedkov asi dve minúty po tom, čo sa loď riadená dvoma pilotmi odpútala od lietadla, ktoré ju vynieslo do vzduchu. Nehodu neprežil jeden pilot, druhého hospitalizovali. Jeho zdravotný stav je neznámy.

Obrazom: Havária vesmírnej lode SpaceShipTwo

Ako po nehode uviedol britský miliardár a majiteľ spoločnosti Virgin Group, Richard Branson, udalosť ho veľmi šokovala a skľúčila. Branson tiež oznámil, že okamžite letí do Kalifornie na miesto nehody. „Toto je jeden z najťažších výletov, aký som musel vykonať,“ uviedol miliardár. Vyšetrovanie príčin nehody sa začne v sobotu ráno miestneho času.

SpaceShipTwo mala byť prvou vesmírnou loďou ponúkajúcou výlety do vesmíru. Od spustenia predaja si let v hodnote približne 160-tisíc eur zakúpilo alebo zarezervovalo viac ako 800 ľudí.

Havária je tiež druhou nehodou súkromného vesmírneho programu v uplynulom týždni. V utorok krátko po štarte bezpilotná raketa Antares 130 vyvinutá spoločnosťou Orbital Sciences Corporation smerujúca k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) vybuchla krátko po štarte zo základne Wallops Flight Facility na ostrove Wallops v americkom štáte Virgínia. Pri nehode sa nikto nezranil, na palube sa však nachádzalo viac ako dve tony vybavenia a zásob pre ISS.

Vesmírna loď SpaceShipTwo počas testu havarovala
Foto: SITA/AP
Video: Ku explózii došlo nad Mohavskou púšťou v Kalifornii
Vesmírna loď SpaceShipTwo počas testu havarovala
Foto: SITA/AP

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Branson