Obrazom: Vesmírny Orion mal na štarte problémy, let nevyšiel

Štart vesmírnej lode Orion museli odložiť
Štart vesmírnej lode Orion museli odložiť pre viaceré technické problémy a silný vietor. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. decembra (WEBNOVINY) – Štart vesmírnej lode Orion, ktorá mala vo štvrtok absolvovať prvý testovací let, museli pre technické problémy odložiť.

Predstavitelia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) informovali, že najbližší možný termín štartu je v piatok 5. decembra o 7:05 ET (13:05 SEČ).

Obrazom: Štart vesmírnej lode Orion museli odložiť

Orion, ktorý má v budúcnosti slúžiť na pilotované misie na Mesiac, Mars či asteroidy, mal pôvodne odštartovať vo štvrtok o 7:05 miestneho času (13:05 SEČ) z Mysu Canaveral na Floride. Pre rôzne technické problémy a tiež silný vietor však štart niekoľkokrát posunuli a nakoniec riadiace centrum oznámilo, že pre problém s jedným z prívodov vodíka na rakete presunuli štart o 24 hodín.

Video: Prvý testovací let Orionu nevyšiel

https://www.youtube.com/watch?v=aycVshOu_Us

Loď vynesie do vesmíru raketa Delta 4 Heavy, neskôr by však mal na to slúžiť pripravovaný Space Launch System, ktorý plánujú po prvý raz otestovať v roku 2017 alebo 2018. Počas prvého testovacieho letu loď dvakrát obletí Zem vo výške takmer 6000 kilometrov, pričom pri návrate do atmosféry dosiahne rýchlosť až 32-tisíc kilometrov za hodinu.

Jej tepelný štít by mal byť vtedy vystavený teplote viac ako 2000 stupňov Celzia. Orion po približne štyroch hodinách od štartu dopadne do vôd Tichého oceánu neďaleko mexického polostrova Baja California.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom