Obrazom: Vychutnajte si atmosféru 'džezákov' v Bratislave

Jubilejné 40. Bratislavské jazzové dni
Diváci sledujú vystúpenie amerického speváka a gitaristu Roberta Craya počas prvého dňa 40. ročníka festivalu Bratislavské jazzové dni (BJD). Bratislava, 24. október 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Jubilejný 40. ročník Bratislavských jazzových dní je už minulosťou. Podujatie od štvrtka do nedele ponúklo viac ako 30 vystúpení domácich a zahraničných interpretov, ktoré prilákali stovky fanúšikov a fanúšičiek džezu. Počas finálneho večera sa po prvý raz na tohtoročnom podujatí predstavil orchester.

Prvý večer jubilejného podujatia priniesol oslavu slovenskej džezovej hudby a energickú šou formácie James Taylor Quartet. O atmosféru večera sa ešte pred začatím Džezákov postarali pred budovou Starej tržnice Funny Fellows, ktorých tóny rozveseľovali celé námestie. V úvodný deň „festivalu“ sa na pódiu predstavilo dvanásť slovenských kapiel a projektov.

Obrazom: Jubilejné 40. Bratislavské jazzové dni

Boli medzi nimi Anton Jaro Projekt, Stanislav Počaji & Juraj Schweigert Duo, Hanka Gregušová Jazz Band, Simple Jazz Trio, Sisa Michalidesová, Pacora Trio, Milo Suchomel, Eugen Botoš Finally, Juraj Griglák & Company, Adriena Bartošová, Boris Cellar Trio a Lucia Lužinská a Peter Lipa so skupinou.

Fanúšikovia jazzu zaplnili Inchebu

Druhý večer

Bratislavských jazzových dní prilákal ďalšie stovky fanúšikov a fanúšičiek džezu. Plné hľadisko v sále Incheba Expo Arena ukázalo, že si džezovú hudbu prišlo nielen vychutnať, ale sa aj dobre zabaviť.

Históriou festivalu prostredníctvom rozhovorov divákov sprevádzali organizátori Peter Lipa a Pavel Daněk. Krátko pred 22:00 sa na hlavnom stagei začal koncert ikony juhoafrickej hudby, trubkára a speváka Hugha Masekelu, ktorý po niekoľkých pesničkách vyskúšal bratislavské publikum, ako vie spievať. „Veľmi dobré. Asi vás vezmem na turné,“ zhodnotil po niekoľkých náročných popevkoch, ktoré publikum rado po spevákovi zopakovalo.

Jubilejné 40. Bratislavské jazzové dni
Foto: SITA/Jozef Jakubčo Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Gitara, klavír aj vibrafón

Tretí večer

Bratislavských jazzových dní patril predovšetkým gitare, klavíru a vibrafónu. Návštevníci a návštevníčkysa mohli tešiť z ôsmich vystúpení, pričom program v priestoroch výstaviska Incheba trval až do neskorých nočných hodín.

Sobotný večer otvorila na hlavnom pódiu formácia AsGuests Quartet. Po 21:00 sa hlavné pódium opäť rozozvučalo tónmi vibrafónu. To už na stagei stál Joe Locke. Trojnásobný vibrafonista roka podľa Jazz Journalists Association predviedol svoje umenie nielen s kapelou ale aj sólovo.

Počas rozhovoru hudobník nevynechal ani pochvalu organizátorom za skvelý festival. „Podujatia ako toto sú tu vďaka láske. A keďže toto je 40. ročník, neviem, čo iné ako láska by to bolo,“ povedal Locke na adresu Petra Lipu a jeho tímu.

Jubilejné 40. Bratislavské jazzové dni
Foto: SITA/Jozef Jakubčo Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Krátko pred 22:30 sa na hlavnom stagei opäť objavil Peter Lipa. Tentoraz bol však jeho príhovor rozlúčkový. „Chcem sa poďakovať za to, že ste tu boli,“ povedal spevák publiku. „Vždy, keď hovorím, čo je na našom festivale najlepšie, tak tvrdím, že publikum je najlepšie,“ vyjadril sa, pričom publikum v sále začalo po jeho slovách jasať.

Následne Lipa odovzdal pódium americkému basgitaristovi Victorovi Wootenovi, ktorého vystúpenie s bratmi Elijahom Reginaldom a Royom a klávesákom Karltonom Taylorom, bolo magickou bodkou za tohtoročnými džezákmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe adriena bartošováJuraj GriglákLucia LužinskáPeter Lipa