Obrazom: Začala Pohoda, ponúka vyše 100 hudobných vystúpení

Festival Pohoda 2016
Atmosféra oficiálneho otvorenia 20. ročníka letného hudobného festivalu Pohoda 2016 na letisku v Trenčíne. Trenčín, 7. júl 2016. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) – Na trenčianskom letisku sa vo štvrtok začal 20. ročník festivalu Pohoda, ktorý potrvá do nedeľňajšieho dopoludnia. Jubilejný ročník otvoril o 18:00 organizátor podujatia Michal Kaščák, ktorý uviedol, že sa so svojím tímom snažil pripraviť podujatie čo najlepšie, návštevníkom a návštevníčkam sa poďakoval za účasť a odovzdal pódium formácii Bratislava Hot Serenaders.

So skupinou vystúpil aj Milan Lasica, ktorý za slnečného počasia odspieval skladby ako Ja som optimista, Skôr než odídeš či Dream A Little Dream of Me. Slávny herec tiež pokrstil nový album skupiny s názvom Ja vodku rád pijem. „Ja sa nestotožňujem s týmto názvom,“ dodal s úsmevom Lasica.

Obrazom: Festival Pohoda 2016

Organizátori už skôr oznámili, že tohtoročnú Pohodu sa podarilo vypredať. Letisko zdobia už tradične motýlie krídla či slnečnicový park, v ktorom sa nachádza jeden z klavírov určených pre návštevníkov festivalu. K dispozícii je množstvo stánkov s občerstvením a ďalším tovarom, zóna pre rodiny s deťmi či tribúna so sedadlami pri hlavnom pódiu.

Headlinerkou prvého dňa je anglická speváčka a hudobníčka PJ Harvey, ktorá vystúpi o 22:30 na Urpiner stagei. Pred 46-ročnou interpretkou, ktorá tento rok vydala album The Hope Six Demolition Project, sa predstaví newyorská formácia Gogol Bordello.

Nový krytý stage

Hlavnou novinkou aktuálneho ročníka je nový krytý stage, ktorý ponúkne priestor projektu Red Bull Music Academy. Úspešný koncept, ktorý spája hudobných nadšencov cez vystúpenia umelcov, prednášky a workshopy, zavítal na Slovensko po prvý raz. V rámci neho zahrajú napríklad Josey Rebelle, Koreless, Sevdaliza, Never Sol a spoločný projekt predstavia speváčka Katarzia a hudobník Martin Valihora.

Na Pohode sa tento rok predstavia ešte aj The Prodigy, Sigur Rós, James Blake, Flying Lotus, DJ Shadow, Róisín Murphy, Parov Stelar, The Vaccines, Nina Kraviz, Savages, Odesza, Ernest Ranglin & Friends, Nederlands Dans Theater II, Polica, Spor, Easy Star All-Stars, Monsieur Periné, Saul Williams, Dub Pistols, Thundercat, Lola Marsh, Public Service Broadcasting, Vaults, Astronautalis, Hollie Cook, Chicks on Speed, Anna Meredith, Ester Rada, Digital 21 + Stefan Olsdal, My Baby, Bazzookas, Honeyblood, HO99O9, The Moonlandingz, Eagulls, Kiran Leonard, Max Jury, Mbongwana Star, Xenia Rubinos, Sonido Gallo Negro, Have You Ever Seen The Jane Fonda Aerobic VHS?, K-X-P, Ash Koosha, Hańba!, Oratnitza, It’s Everyone Else, The Ills, Max Bazowski, Bulp, Núku, Rafo & Pure, Saténové Ruky, Billy Barman, The Tap Tap, Rozpor, Landless, Lifecutter, Jana Kirschner, Zrní & Janáčkova filharmónia Ostrava, B-complex, Walter Schnitzelsson, David Koller, Bjarki, Lenka Dusilová & Baromantika, Longital Suita, Midi Lidi a DJ Vec. Dánsky hudobník a spevák Alex Vargas a turecká dídžejka a producentka Ah! Kosmos na Pohode napokon nevystúpia.

Festival Pohoda 2016
Foto: SITA/Tomáš Somr

Pohoda bude okrem iného žiť aj športom

Rodičia a ich potomkovia sa môžu tešiť na kúzelnícke predstavenie Talostan, folklórne súbory Kornička z Trenčína, Terchovček a jeho mládežnícku verziu Terchovec, Komorný orchester ZUŠ Trenčín a zbor Piarissimo, hudobno-pohybový happening tleSKOKrik, Bábkové divadlo na Rázcestí, Čítanie s pánom Mrkvičkom, bábkovo-cirkusové predstavenie Divadla Zkufravon či tanec s bábätkom v šatke.

Svoje programy privezú aj Kempelen Biomatic Orchestra, Tyjátr či Braňo Jobus. Herec Robert Roth bude zasa čítať knihu Hlbokomorské rozprávky (2013) Moniky Kompaníkovej, a to v klavírnom sprievode Vladislava „Slnko“ Šarišského.

Pohoda bude okrem iného žiť aj športom. Návštevníci a návštevníčky si môžu pozrieť živý prenos štvrtkového semifinálového zápasu majstrovstiev Európy vo futbale ako aj prenosy z etáp cyklistických pretekov Tour de France. Na podujatí tiež vyrastie prvý slovenský minaret. Symbolická stavba je víťazným návrhom Public Art Contest. Autori chcú týmto dielom prezentovať solidaritu s ľuďmi, ktorých zasiahla utečenecká kríza.

Ku komfortu návštevníkov prispeje 500 chemických toaliet, 222 splachovacích toaliet, 156 spŕch s teplou vodou, zubné pasty zdarma v umyvárňach, tri nabíjačkárne, 200 prenosných nabíjačiek, tri mobilné bankomaty, 70 POS terminálov na bezkontaktnú platbu v nápojových centrách, mobilná aplikácia v slovenskom i anglickom jazyku, SMS servis, 60 chatiek, 50 stanov pre päť osôb či 1400 miest na sedenie na tribúnach. Železničná spoločnosť Slovensko vypraví festivalové rýchliky z Bratislavy a Košíc. Okrem toho skráti vzdialenosti počas festivalu špeciálnym festivalovým vláčikom.

Festival Pohoda 2016
Foto: SITA/Tomáš Somr

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Billy BarmanDavid KollerJames BlakeJana KirschnerJane FondaLenka DusilováMartin ValihoraMichal KaščákMilan LasicaWalter Schnitzelsson