Obrazom: Začali sa boje o Stanley cup, Gáborík sa radoval

LA Kings Mariána Gáboríka vyhralo prvý finálový zápas Stanelyho pohára
Ľavé krídlo Los Angeles Kings Kyle Clifford, vľavo, strieľa gól cez obrancu New York Rangers Marca Staalaa brankára Henrika Lundqvista. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti tímu Los Angeles Kings si v prvom finálovom zápase Stanleyho pohára zabezpečili vedenie série. O výsledku stretnutia rozhodol až Justin Williams v predĺžení.

Obrazom: LA Kings Mariána Gáboríka vyhralo prvý finálový zápas Stanelyho pohára

Zaujímavosti po skončení prvého finále Stanleyho pohára v hokeji medzi Los Angeles a New York Rangers (3:2 po predĺžení, zdroj: nhlmedia.com):

Útočník Kings Justin Williams strelil svoj prvý gól v predĺžení zápasu NHL v kariére. Podarilo sa mu to v tridsiatom stretnutí kariéry v NHL, v ktorom hral predĺženie. V týchto súbojoch to bol jeho štvrtý bod (1+3). Williams odohral šiesty viacbodový duel v play-off v kariére, keďže asistoval aj na gól na 2:2. Tohtoročná vyraďovacia časť je jeho najúspešnejšia v kariére, nazbieral v nej už 20 bodov (8+20) v 22 súbojoch. Doteraz bolo jeho maximom 18 bodov (7+11) z roku 2006, keď hral ešte v drese Caroliny.

V tohtoročnom play-off sa mužstvám už štrnásťkrát podarilo otočiť výsledok, aj keď prehrávali o dva či viac gólov. Je to nový rekord play-off NHL. Kings napodobnili obrat Chicaga z vlaňajšieho prvého finále proti Bostonu. Blackhawks pred rokom prehrávali 0:2 a v treťom predĺžení sa napokon tešili z víťazstva 3:2. Predtým sa v prvom súboji finálovej série podaril podobný obrat Caroline v roku 2006, Hurricanes vtedy prehrávali už 0:3 a napokon vyhrali 5:4. Justin WIlliams v tom súboji dosiahol rovnako ako v stredu 2 body (1+1). Kings v tohtoročnom play-off otočili z minimálne dvojgólového manka už štvrtý duel. V roku 1987 dosiahla Philadelphia päť podobných obratov.

Brankár Rangers Henrik Lundqvist kryl 40 zo 43 striel, bol to jeho druhý zápas v tohtoročnom play-off a piaty v kariére, v ktorom čelil minimálne 40 pokusom súpera. Tretiu tretinu vyhrali Kings na strely 20:3, čo je najväčší rozdiel vo finálovom súboji v novodobej histórii NHL od ročníka 1967/1968. Rangers počas prvých 11:43 min tretej časti hry ani raz nevystrelili, na Lundqvista letelo štrnásť pokusov. Doteraz posledným tímom, ktorý počas jednej tretiny vystrelil aspoň dvadsaťkrát, bol vo finále Detroit. V roku 1998 hráči Red Wings vyslali na bránku Washingtonu v tretej tretine druhého finále 20 striel.

Už piaty rok po sebe sa vo finále hralo aspoň jedno predĺženie. Tretí rok po sebe sa predlžoval hneď prvý súboj finálovej série, ich víťaz potom zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár.

Z 27 stretnutí s predĺžením vo finále od roku 1990 sa len sedem skončilo výhrou domáceho tímu.

V tohtoročnom play-off sa predlžovalo v stredu 24. raz. Až v 27 % duelov sa musel nadstavovať čas, domáce tímy vyhrali desaťkrát.

Kings vyhrali predĺženie v play-off v domácom prostredí prvýkrát od 6. mája 2001, keď uspeli s Coloradom.

Tím, ktorý vyhral prvý duel finálovej série, sa v 57 prípadoch zo 74 (77 %) tešil zo zisku Stanleyho pohára.

Prvé finále sledovali viaceré hviezdy a osobnosti z mimošportového sveta. Na tribúnach Staples Centra boli Will Ferrell, Kate Bosworth, Jon Hamm, Ellen Page, Jim Carrey, Matthew Perry, Eric Stonestreet, Steve Carell, David Boreanaz, Kevin Connolly, Larry David, Catherine Keener, George Stroumboulopoulos, Spike Jonze, Michael „Flea“ Balzary a Chad Smith z kapely Red Hot Chili Peppers, Al Michaels, Stephen Amell, Michael Rosenbaum, John Ondrasik, Colin Hanks či Isaiah Mustafa.

Viac k osobe Henrik LundqvistJim CarreyMatthew PerryRed Hot Chili PeppersSteve CarellWill Ferrell