Obriezka je porušovanie práv dieťaťa, tvrdí nemecká ľavica

Obriezka
Foto: newnation.sg

BERLÍN 12. novembra (WEBNOVINY) – Ľavicoví poslanci v Nemecku pohrozili, že sa postavia proti vládnym snahám ponechať v platnosti právo na obriezku malých chlapcov.

Viac ako 50 poslancov z troch politických strán navrhlo, že rodičia by mali počkať, kým ich synovia dosiahnu vek 14 rokov, aby mohli sami dať s obriezkou „informovaný“ súhlas. Návrh, ktorý dostala agentúra AP v pondelok, by radikálne zmenil vládny zákon umožňujúci samým rodičom o zákroku rozhodnúť.

Vláda má však dostatok hlasov na schválenie zákona a návrh na zmeny ľavicových poslancov zamietnuť. V júni rozhodol regionálny súd v meste Kolín, že obriezka mladých chlapcov vykonávaná z čisto náboženských pohnútok je porušovaním základných ľudských práv dieťaťa.

Rozhodnutie súdu nahnevalo nemeckú židovskú komunitu, podľa ktorej je to zasahovanie do náboženskej slobody v krajine. Podobne reagovali aj predstavitelia miestnych moslimov.

Židia obrezávajú svojich synov na 8. deň po narodení, moslimovia v rannom detstve chlapcov. V Nemecku oficiálne žije 120-tisíc Židov a štyri milióny moslimov väčšinou tureckého pôvodu.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že na celom svete je obrezaný približne každý tretí človek mužského pohlavia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom