Obrovská pocta pre Mariána Hossu, bude v Sieni slávy NHL

Marián Hossa, NHL, Chicago Blackhawks
Marián Hossa vo svojej kariére trikrát zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 25. júna 9:13

Trojnásobného víťaza Stanleyho pohára Mariána Hossu v novembri uvedú do Siene slávy NHL. Hossa sa po prvý raz ocitol vo výbere 15 bývalých hráčov či hráčok, ktorí mohli očakávať súhlasný telefonát od predsedu predstavenstva Siene Slávy NHL a jej čestného člena Larryho MacDonalda. Slovák sa napokon dočkal na prvý pokus.

Ceremoniál bude v Toronte

Ak to pandémia koronavírusu dovolí, slávnostné uvedenie nových členov Siene slávy sa uskutoční 16. novembra v Toronte. Okrem Hossu do Siene slávy uvedú aj Jaroma Iginlu, Kevina Lowa, Kim St-Pierrovú a Douga Wilsona, spomedzi funkcionárov Kena Hollanda. Informácie priniesol oficiálny web NHL.

Niekdajší skvelý slovenský útočník získal najprestížnejšiu klubovú trofej na svete trikrát v drese Chicaga Blackhawks, do finále sa dostal aj s Detroitom a Pittsburghom.

Ako jediný hokejista sa dostal do troch finálových sérii v jednom slede v dresoch troch rôznych tímov. Dovedna počas kariéry v zámorskej profilige nazbieral 1134 bodov v 1309 zápasoch základnej časti, keď nastrieľal 525 gólov a pridal k nim 609 asistencií.

Výber vo virtuálnej podobe

Hossa sa stal sa 44. hráčom histórie, ktorý prekonal hranicu 500 gólov a 80. hokejistom s minimálne 1000 bodmi na konte. Kariéru ukončil pred troma rokmi pre problémy s kožou, hoci jeho kontrakt v Arizone vyprší až po sezóne 2020/2021.

Výber laureátov sa tento rok uskutočnil vzhľadom na pandémiu koronavírusu iba vo virtuálnej podobe. Hlasovanie bolo tajné, takže vopred nebolo jasné, kto sa ako rozhodol v 18-člennej odbornej komisii. Výbor si mohol zvoliť najviac štyroch mužov, dve ženy a dvoch členov za zásluhy v prospech hokeja alebo jedného za zásluhy a k nemu jedného hlavného rozhodcu, resp. čiarového rozhodcu.

Kandidáti museli obdržať najmenej 14 hlasov (75%), aby boli zvolení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Hossa