Obsadenie mešity v Mósule znamená koniec islamského štátu, vyhlásil iracký premiér

Irak mosul
Mešita, ktorú sa podarilo vládnym jednotkám obsadiť, mala pre Daíš veľký symbolický význam. Foto: SITA/AP

MÓSUL 29. júna (WebNoviny.sk) – Štvrtkové vysoko symbolické obsadenie mešity v druhom najväčšom irackom meste Mósul vládnymi silami je fakticky „koncom pokusu o štát pod vedením Daíšu“, vyhlásil vo štvrtok iracký premiér Hajdar Abádí.

Nepoľavíme a naše hrdinské jednotky nám prinesú víťazstvo,“ napísal Abádí na Twitteri. Mešitu, ktorú sa vo štvrtok podarilo vládnym jednotkám obsadiť, držali viac ako tri roky militanti z Dáišu a mala pre nich veľký symbolický význam. Práve z Veľkej mešity an-Núrí totiž v roku 2014 vyhlásil vodca Daíšu Abú Bakr al-Bagdádí kalifát, zvrchovanú vládu nad časťami Iraku a Sýrie, ktoré Dáiš, známy aj ako Islamský štát (IS), vtedy ovládal.

Militanti pred týždňom mešitu vyhodili do vzduchu, čím podľa irackej vlády priznali celkovú porážku. Doteraz totiž tvrdili, že ich čierna vlajka nad minaretom v tejto mešite neprestane viať nikdy a budú tento svätostánok brániť do posledného muža.

Iracké jednotky vo štvrtok prevzali kontrolu aj nad budovami v blízkosti mešity a postupujú v tejto oblasti veľmi pozorne, keďže je predpoklad, že militanti z IS mohli mešitu a jej okolie zamínovať.

Jedinou časťou Mósulu, ktorú ešte vládnym vojskám zostáva od militantov vyčistiť, tak už zostáva samotné centrum mesta na západ od rieky Tigris.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abú Bakr al-BagdádíHajdar Abádí
Firmy a inštitúcie Islamský štát