Obvinenú Vietnamku si najali dva mesiace pred smrťou Kim Čong-nama, mala byť herečkou

Malajzia, Severná Kórea
Obvinené z vraždy Kim Čong-nama: Indonézanka Siti Aisyah, vľavo, a Vietnamka Doan Thi Huong, vpravo. Foto: archívne, SITA/AP

SHAH ALAM 14. marca (WebNoviny.sk) – Vietnamku Doan Thi Huong, ktorá je obvinená z vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una, si najali dva mesiace pred jeho zabitím. V stredu to pred súdom povedal jej právnik, podľa ktorého sa tak stalo v bare vo vietnamskom Hanoji.

Teh Poh Teik počas pojednávania vysvetlil, že jeho klientka krátko po zatknutí povedala polícii, že sa jej v decembri 2016 ozvala majiteľka vietnamského podniku, ktorá bola jej bývalou kolegyňou, a opýtala sa jej na to, či nechce pracovať pre kórejskú firmu ako herečka v „krátkom filme alebo vtipnom videu“.

Zažiadala si mesačný honorár

Neskôr ju zoznámila s istým Kórejčanom známym ako Pán Y, od ktorého si obvinená zažiadala honorár vo výške tisíc dolárov mesačne. Toho neskôr identifikovali ako jedného zo štyroch podozrivých mužov zo Severnej Kórey, ktorí ušli z Malajzie bezprostredne po úmrtí Kim Čong-nama.

Tvrdenia obvinenej podporila vo svojej výpovedi pre vietnamskú políciu aj spomínaná majiteľka baru, ktorá odmietla prísť osobne svedčiť do Malajzie. Podľa jej výpovedí Pán Y, ktorý hovoril plynule po vietnamsky, chcel pôvodne najať ju, ale ona to odmietla pre rodinné záväzky.

Jeho tvár potreli jedom

Keď si spomenula, že Huong má rada herectvo, zoznámila ich. Spomínaný právnik v stredu vypočúval hlavného policajného vyšetrovateľa, ktorý potvrdil, že tvrdenia obvinenej nevyšetroval a nekontaktoval ani vietnamskú políciu ohľadom detailov od jej bývalej kolegyne. Advokát ho následne počas jeho výpovede obvinil zo zaujatosti a nezáujmu nájsť pravdu.

Doan Thi Huong a Indonézanka Siti Aisyah sú obvinené z toho, že vlani 13. februára otrávili Kim Čong-nama tak, že mu na letisku v malajzijskom Kuala Lumpure potreli tvár jedom. Použili na to nervovoparalytickú bojovú látku VX, ktorú OSN zaradila medzi zbrane hromadného ničenia. Ženy tvrdia, že sú nevinné. V prípade usvedčenia im hrozí trest smrti. Pchjongjang akékoľvek spojenie s vraždou odmieta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-nam