Obvinený nitriansky funkcionár sa teplej stoličky nevzdá

Nitra
Foto: SITA/Mária Pietová

NITRA 28. mája (WEBNOVINY) – Obvinený podpredseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Vladislav Borík sa zatiaľ funkcie nevzdal.

Ak tak neurobí sám, krajskí poslanci za Smer-SD podajú na zastupiteľstve návrh na jeho odvolanie, informovala dnes hovorkyňa Smeru-SD Monika Počátková.

Vladislav Borík zatiaľ vystúpil len zo strany Smer-SD, podpredsedom kraja zostal. Potvrdil to aj hovorca predsedu NSK Stanislav Katrinec.

„Predsedovi kraja nebola do dnešného dňa doručená žiadna rezignácia. V tejto situácii musí teda postupovať len v súlade so zákonom s tým, že podpredsedu môže odvolať iba orgán, ktorý ho zvolil, čiže zastupiteľstvo,“ povedal Katrinec.

Vladislava Boríka polícia obvinila z machinácii pri verejných obstarávaniach, ktoré súviseli s výstavbou nového sídla krajského úradu.

Spolu s ním je obvinený aj riaditeľ Úradu NSK Peter Nagy, bývalá úradníčka na úrade Gabriela Š. a podnikatelia Roman K., Emil G., Ľuboš M. a Emil B. Zákazky podľa polície prihrávali vopred vybraným firmám.

Smer partnerom nič nepovedal

Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto: SITA

„Ja som bola veľmi negatívne šokovaná, nechápem to. Očakávala som, že najsilnejší koaličný partner Smer-SR zvolá koaličnú radu a bude ostatných členov koalície informovať, ale nič také sa nestalo,“ povedala pre agentúru SITA predsedníčka poslaneckého klubu ĽS-HZDS Lýdia Forrová.

V nitrianskom krajskom zastupiteľstve vládne koalícia strán Smer-SD, KDH, SDKÚ-DS, ĽS-HZDS.

Termín najbližšej koaličnej rady bol stanovený ešte pred kauzou na 18. júna.

Forrová hovorí, že poslanci sa budú na rade pýtať na verejné obstarávania v súvislosti s výstavbou sídla kraja, pretože o nich nemajú žiadne informácie.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ondrej Ščurka nevie o tom, že bol vyhlásený tender na túto významnú investíciu. Podľa vestníku verejného obstarávania bola predpokladaná hodnota zákazky stanovená od 8 208 333 eur do 9 850 000 eur.

Tri sporné tendre

Paragraf

Polícia prešetruje tri sporné tendre do 30-tisíc eur, ktoré prebiehali od marca do septembra 2011.

Prvá zákazka sa týkala obstarávania externého obstarávateľa, ktorý mal vybrať zhotoviteľa tejto stavby, a dve výberu firiem, ktoré mali vykonávať stavebný dozor.

Okrem toho polícia prešetruje aj tender na obstaranie právnych služieb pre Nitriansky samosprávny kraj.

Ak Smer-SD predloží meno nového nominanta na post podpredsedu kraja na koaličnej rade, zastupiteľstvo ho bude schvaľovať 25. júna.

Riaditeľa úradu odvoláva a menuje predseda samosprávneho kraja. Hovorca župana Stanislav Katrinec povedal, že podľa zákona ho môže odvolať iba vtedy, ak bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.

Šéf je v úrade

Sekretárka riaditeľa Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja potvrdila, že sa jej šéf dnes nachádza na úrade a že stále vedie úrad. Peter Nagy bol síce nominantom Smeru-SD, no členom strany nie je. Forrová má informácie od zamestnancov úradu, že s nimi nedostatočne komunikuje.

„Odkedy nastúpil do funkcie, nezvolal ani jednu poradu, takže si o tom môžem myslieť svoje, pretože podľa mňa človek môže byť akýkoľvek manažér, ale so svojimi podriadenými musí komunikovať, aj na nejakom oficiálnom fóre, a nielen medzi štyrmi očami. Mám vedomosť, že dnes zvolal vôbec prvú poradu, ale k čomu, neviem,“ povedala.

Ščurka si, naopak, myslí, že Peter Nagy svoju prácu zvládal veľmi dobre. Nepredpokladá, že na poste riaditeľa dôjde k výmene, očakáva skôr, že obvinenia voči Petrovi N. polícia ešte tento týždeň stiahne. „Ja som sa dopočul, že riaditeľa zadržala polícia na základe nejakých troch viet, ktoré získali z odpočúvania. Tie obvinenia sa mi zdajú nejaké deravé,“ myslí si Ščurka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej ŠčurkaPeter NagyVladislav Borík