V piatok oslavujú svoj deň Rómovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Romovia
Foto: SITA/Michal Miartuš

BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Piatok 8. apríla je Medzinárodným dňom Rómov a Rómovia si ním pripomínajú ich prvé celosvetové stretnutie v Orpingtone neďaleko Londýna. V roku 1971 sa počas stretnutia delegáti 14 krajín zhodli na výbere spoločnej rómskej hymny, vlajky a na novom pomenovaní etnika.

„Hymnou sa stala pieseň Gelem, Gelem. Iní ju môžu poznať pod názvom Želem, Želem, čo v preklade znamená Išli sme, išli. Hudobný motív skladby je z ľudovej piesne,“ priblížil riaditeľ Gipsy Television Jozef Zeman. Autorom textu je Jarko Jovanovič Jagdino z Juhoslávie, ktorý sa na prvom svetovom stretnutí Rómov zúčastnil.

Ďalším zo symbolov rómskeho národa je vlajka, ktorá vystihuje jeho život. „Zelená farba predstavuje prírodu, v ktorej žil. Modrá je symbolikou neba, pretože Rómovia spali pod hviezdami. Červené koleso predstavuje ich kočovný život,“ uviedol Zeman.

Do piatkových osláv Medzinárodného dňa Rómov sa zapojilo aj slovenské ministerstvo práce a sociálnych vecí. Rezort si deň Rómov pripomenie divadelným predstavením amatérskych hercov Divadla z chatrče z rómskej osady v Moldave nad Bodvou, ktoré sa uskutoční na ministerstve v piatok o 9.00 hod. Hercami Divadla z chatrče sú amatéri, ktorí nemali v živote šancu vidieť skutočné divadlo. Aj napriek tomu nacvičili presvedčivú scénku o vlastnom živote na okraji záujmu spoločnosti.

Ako agentúru SITA informovala Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru rezortu práce, 8. apríl za Medzinárodný deň Rómov určili účastníci štvrtého kongresu Internacional Romani Union vo Varšave na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov. Už štvrté desaťročie je tak tento deň príležitosťou na pripomenutie si histórie rómskeho národa.

Nitra vypracuje nový učebný plán

Mesto Nitra vypracuje samostatný učebný plán pre druhý stupeň základných škôl na Krčméryho, Ščasného a Novozámockej ulici. Sú to školy, ktoré navštevuje najviac rómskych detí. Učebný plán bude musieť schváliť ministerstvo školstva. Zároveň majú od 1. septembra na tieto školy pribudnúť rómski asistenti učiteľov.

Schválili to mestskí poslanci na návrh poslankyne Marty Rácovej (nezávislá), ktorá poukázala na rozdielnosti v správaní a záujmoch rómskych a nerómskych detí. Rómske deti podľa nej potrebujú v škole viac priestoru na pohybové aktivity a kreativitu. Navrhla aj vyčlenenie 50-tisíc eur z rozpočtu mesta na výstavu viacúčelového športového ihriska na Základnej škole Krčméryho, poslanci to však neodsúhlasili.
Nitra
Foto: SITA/Mária Pietová

Podľa viceprimátora Štefana Štefeka mesto úzko spolupracuje pri riešení problematiky výučby rómskych detí s katedrou rómskej kultúry Univerzity Konštantína Filozofa.

„Nie je to len problém riaditeľov troch základných škôl. Mne tu absentuje politika štátu. Bez nejakých zákonov my dnes nevieme všetky rómske deti v rámci mesta umiestniť do jednej základnej školy,“ povedal Štefek.

Na Novozámockej a Krčméryho sa do prvého ročníka zapísali len rómske deti, rodičia majority o tieto školy záujem nemajú. Mesto na ne dopláca, pretože normatív ministerstva školstva náklady triedy s deviatimi až 12 žiakmi nepokryje, hovorí Štefek.

Slovensko kritizovalo aj OSN

Slovensko musí skončiť so segregáciou rómskych detí v školstve. Vyplýva to z aktuálnych odporúčaní Výboru OSN pre ľudské práva, ktoré sa po takmer ôsmich rokoch opäť týkajú Slovenska. Výbor v záverečných odporúčaniach nabáda slovenskú vládu, aby zabezpečila dôsledné plnenie záväzkov vyplývajúcich z Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach. V odporúčaniach sa okrem iného zameriava na problém diskriminácie rómskej menšiny, informovala Ľudmila Durajová z Amnesty International Slovensko.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia