Aktualizované: Obvinený podnikateľ Kočner odovzdal súdu originály zmeniek

Marián Kočner
Podnikateľ Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 8. októbra 20:03

BRATISLAVA 8. október (WebNoviny.sk) – Obvinený podnikateľ Marián Kočner odovzdal do trezoru Okresného súdu v Bratislave tri kusy originálov zmeniek. Informuje o tom portál noviny.sk. s tým, že mu to potvrdili Kočnerovi právni zástupcovia.

Kočner si nárokuje preplatenie miliónových zmeniek od televízie Markíza. Originály zmeniek od neho požadovali orgány činné v trestnom konaní po tom, ako sa stal v tejto kauze obvinený spolu s Pavlom Ruskom. Kočner tvrdí, že zmenky z roku 2000 sú pravé a chcel ich podrobiť znaleckému skúmaniu. Problém nastal v momente, keď mu takéto skúmanie zakázal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Kočner sa vyjadril, že zmenky odovzdá, až keď ich znalci v zahraničí preskúmajú. Jeho advokát Michal Mandzák pre TV JOJ uviedol: „Keďže znaleckým skúmaním by došlo k fyzickému zásahu do týchto cenín a prokuratúra nám skúmanie nepovolila, náš klient zmenky odovzdal do trezoru okresného súdu.“

TV Markíza spochybňuje pravosť zmeniek

Ak nejaké zmenky Kočner skutočne na súd teraz vrátil, je otázne, či vôbec ide o tie isté zmenky, ktoré v máji zo súdu vybral. Uvádza sa to v stanovisku mediálneho zástupca TV Markíza Petra Papanka k informáciám o vrátení zmeniek na okresný súd.

„Veríme, že tentoraz bude umožnené Markíze a orgánom činným v trestnom konaní ich aj náležite preskúmať. Opakovane však zotrvávame na našom stanovisku, že zmenky neboli podpísané v roku 2000, ako tvrdia Pavol R. a Marian K.“ dodáva v stanovisku Papánek.

Markíza od začiatku spochybňuje autenticitu zmeniek, špeciálne to, či boli podpísané v roku 2000. Spoločnosť v tomto prípade podala trestné oznámenie, pričom polícia už začala trestné stíhanie pre trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a trestný čin marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva.

Jednostranné znalecké dokazovanie

Noviny.sk ďalej uvádzajú, že jednostranné znalecké dokazovanie, ktoré Kočnerovi advokáti už majú vypracované v Spojených štátoch amerických, má podľa nich potvrdzovať, že zmenky Kočnera sú pravé. Nebolo vyhotovené znalecké skúmanie zmeniek, ale „pravosť dohody o vyplňovacom práve k bianco zmenke“.

Špecialista na forenznú chemickú a dokumentačnú činnosť v poradenských laboratóriách spoločnosti Riley Welch LaPorte & Associates skúmal, kedy táto dohoda bola spísaná analýzou papiera, atramentu a ďalších znakov tohto dokumentu. Ten podľa právnika Mariana K. bol vyhotovený v tom istom okamihu, ako vznikli spochybňované zmenky.

Americký znalec LaPorte v závere znaleckého posudku konštatuje, že „tento vyhotovený dokument nebol vytvorený k inému dátumu, ako 11.6.2000.“

Kočner je momentálne vo väzbe

Orgány činné v trestnom konaní od Kočnera neúspešne požadovali odovzdať originálny zmeniek, ktoré si nárokuje podnikateľ v kauze Markíza a vo výške niekoľkých miliónov eur. Chceli ich podrobiť znaleckému skúmaniu. Kočner ich nevydal, pretože ich chcel dať skúmať do USA po vlastnej línii.

Invazívnu metódu skúmania mu ale Úrad špeciálnej prokuratúry nedovolil. Preto ich v pondelok odovzdal do trezoru súdu. Neumožnenie skúmania zmeniek advokáti Mariana K. považujú za zásah do práv na obhajobu.

Kočner sa momentálne nachádza vo väzbe, do ktorej ho zobral Najvyšší súd SR na verejnom pojednávaní 28. júna. Začiatkom októbra ho z Justičného paláca v Bratislave eskortovali do leopoldovskej väznice. Medzitým Kočner neúspešne žiadal súd o prepustenie z väzby na slobodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerPavol Rusko
Firmy a inštitúcie TV Markíza