Obvinený šéf policajnej inšpekcie Szabó ide do väzby, rozhodol najvyšší súd

SÚDY: Pojednávanie s Adriánom Sz.
Bývalý riaditeľ Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra SR Adrián Szabó, obvinený z prijímania úplatkov a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 14. júna 14:51

Stíhaný riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Adrián Szabó ide do väzby. Rozhodol o tom v pondelok na verejnom zasadnutí Najvyšší súd SR, keď vyhovel sťažnosti prokurátora voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý obvineného 5. júna do väzby nevzal.

Adrián Szabó, ktorý má v súčasnosti pozastavený výkon služby, je obvinený z trestných činov zneužitia právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku.

Podľa rozhodnutia NS SR existuje obava, že by obvinený mohol vplývať na svedkov a spoluobvinených. Keďže tí boli vypočutí ešte predtým, ako Adriána Szabóa obvinili, budú musieť byť vypočutí znovu. Obvineného tak odviedli priamo z pojednávacej miestnosti v putách.

Neoprávnene poskytoval informácie

Úrad špeciálnej prokuratúry zastúpený špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom v prípade Adriána Szabóa žiadal väzbu aj z dôvodu hrozby pokračovania v trestnej činnosti. Súd však toto ako dôvod väzby neuznal.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní Adrián Szabó v období rokov 2016 až 2020 neoprávnene poskytoval informácie k trestným kauzám bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi S. Informácie sa týkali prípadov ako lustrácie novinárov, komunikácie z aplikácie Threema alebo kauzy Technopol.

Viacerí obvinení

Za to prijal finančnú hotovosť vo výške aspoň 20 000 eur, niekoľko mobilných telefónov alebo televízor. Vo veci je okrem Adriána Szabóa a Bernarda S., ktorý proti nemu vypovedá, obvinený aj bývalý policajt Marián K.

Odvolaním Adriána Szabóa z pozície šéfa policajnej inšpekcie sa má zaoberať parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť. Inšpekciu momentálne dočasne vedie Peter Scholtz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adrián SzabóDaniel Lipšic
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRÚrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SRÚrad špeciálnej prokuratúry