Obvinený šéf policajnej inšpekcie Szabó skončí vo funkcii. Saková ho poznala ako poctivého

Vypočúvanie kandidátov na post šéfa policajnej inšpekcie
Šéf policajnej inšpekcie Adrián Szabó čelí obvineniu z korupcie. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Obvinený Adrián Szabó pravdepodobne bude musieť skončiť na čele Úradu inšpekčnej služby. Ministerstvo vnútra potvrdilo, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) predloží na vládu v stredu 9. júna návrh na odvolanie Szabóa. Následne musí rozhodnutie vlády ešte potvrdiť branno-bezpečnostný výbor parlamentu trojpätinovou väčšinou.

Szabó sa mal dopustiť korupcie a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Od niekdajšieho riaditeľa finančnej jednotky NAKA, kajúcnika Bernarda Slobodníka mal prijať televízor, štyri telefóny a hotovosť do 20-tisíc eur. Zároveň mu mal prezrádzať informácie z prostredia inšpekcie. Aj keď ho Špecializovaný trestný súd v Pezinku nezobral do väzby, sudca konštatoval, že dôkazy nasvedčujú tomu, že skutok spáchal. Szabo obvinenie popiera.

 „Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Adrián Szabó je v súčasnosti na základe personálneho rozhodnutia ministra vnútra dočasne pozbavený výkonu štátnej služby a všetky úkony spojené s plnením úloh a činnosťou Úradu inšpekčnej služby vykonáva poverený služobný funkcionár tohto úradu,“ uviedla riaditeľka tlačového odboru rezortu vnútra Barbara Túrosová.

Mikulec chcel počkať na špeciálneho prokurátora

Keď Národná kriminálna agentúra (NAKA) Szabóa 3. júna zadržala, Mikulec vyhlásil, že ak špeciálny prokurátor potvrdí šírené závažné informácie, predloží návrh na jeho odvolanie.

V prípade, že sa vláda s návrhom stotožní, postúpi ho výboru pre obranu a bezpečnosť na posúdenie. „Ak návrh prejde výborom, ktorý odporučí jeho odvolanie aspoň trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých členov výboru, vláda riaditeľa Úradu inšpekčnej služby z funkcie odvolá,“ uviedol minister.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zobral na vedomie rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, že šéf policajnej inšpekcie nebude stíhaný vo väzbe. Prokurátor podal proti tomu sťažnosť, o veci musí ešte rozhodnúť Najvyšší súd SR.

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

„V každom prípade aj sudca pre prípravné konanie, ktorý prepustil zo zadržania obvineného šéfa inšpekcie, konštatoval, že trestné stíhanie je vedené dôvodne,“ povedal Lipšic v relácii V politike v TA3.

V Sme rodina sa budú radiť

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adrián SzabóDenisa SakováJán BenčíkJuraj KrúpaPeter Pčolinský
Firmy a inštitúcie HlasNAKANS Najvyšší súd SROĽANOSme rodinaŠpecializovaný trestný súdÚrad inšpekčnej služby