Obyvatelia Nórska žiadajú tvrdšie tresty pre zločincov

Bez názvu
Nórsky premiér Jens Stoltenberg sa v utorok 2. augusta 2011 zúčastnil na poslednej rozlúčke s 18-ročnou Mona Abdinurovou, jednou z obetí streľby Andersa Breivika na ostrove Utöya. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

OSLO 2. augusta (WEBNOVINY) – Nórska spoločnosť žiada zmenu trestného zákonníka, ktorá by umožnila udeľovať tvrdšie tresty páchateľom závažných trestných činov. Reagujú tak na udalosti spred desiatich dní, kedy extrémista Anders Breivik usmrtil 77 ľudí v záujme boja proti moslimom a imigračnej politike nórskej vlády.

Breivikovi podľa nórskych zákonov hrozí 22 rokov za spáchanie teroristického činu. Ak by ho uznali vinným zo zločinov proti ľudskosti, strávil by za mrežami o osem rokov viac. Nórom sa však aj to máli a podľa prieskumu verejnej mienky denníka Verdens Gang je 65 percent z nich za zavedenie tvrdších trestov.

Nórsky premiér Jens Stoltenberg počas pondelkového smútočného zasadnutia parlamentu varoval svojich krajanov pred spustením „honu na čarodejnice“. Podľa jeho slov by sa totiž mohlo stať, že dôjde k porušeniu osobných slobôd a ľudských práv a spoluobčanov preto vyzval na toleranciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikAnders BreivikJens Stoltenberg