Obyvateľom Južného Sudánu pomohol poľnohospodársky projekt

Sudan
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Projekt na podporu miestneho poľnohospodárstva, ktorý realizovalo občianske združenie Savio v okrese Maridi v Južnom Sudáne, sa úspešne ukončil. Hlavným zámerom projektu bolo naučiť miestnych obyvateľov účinne a udržateľne hospodáriť tak, aby im vlastná poľnohospodárska malovýroba dokázala zabezpečiť obživu. „Prostriedkami pre jeho uskutočňovanie sa stal zrealizovaný tréningový program poľnohospodárskych zručností, vytvorená banka osív, požičovňa nástrojov a mikropôžičkový mechanizmus,“ hovorí o projekte Juraj Janto zo Savia.

Teoretické a praktické kurzy absolvovalo v troch trojmesačných cykloch spolu 60 mužov a žien z juhosudánskeho okresu Maridi. Počas nich sa naučili ako efektívnejšie obrábať pôdu, zavlažovať, kompostovať, osievať a sadiť, zberať a uskladňovať úrodu. Osvojené znalosti teraz využívajú vo vlastnom hospodárení a oboznamujú s nimi aj svojich susedov v jednotlivých osadách.

K uplatňovaniu nových zručnosti im má pomôcť aj v projekte vytvorená požičovňa nástrojov, banka osív a mikropôžičkový program. Poľnohospodárske kurzy sa zaviedli aj do výučby miestnej základnej školy v Manguo a tieto hodiny už absolvovalo vyše 250 žiakov z 5. až 8. ročníka.

„Všetky tieto aktivity majú prispieť k tomu, aby sa obnovilo a zdokonalilo miestne poľnohospodárstvo, ktoré zostáva pre drvivú väčšinu obyvateľov Južného Sudánu hlavným prostriedkom obživy,“ vysvetľuje Janto. Nový africký štát stále trpí následkami vojen so severným Sudánom i zhoršujúcimi sa klimatickými podmienkami, ktoré ohrozujú najmä toto odvetvie. Poľnohospodárstvo by malo byť preto, popri zdravotníctve a vzdelávaní, hlavným objektom rozvojových programov

Projekt Obnova poľnohospodárstva modernými technológiami v Maridi realizovalo od 15. novembra 2010 do 15. novembra tohto roku. Savio v spolupráci s miestnym partnerom BOSCOAID. Okrem toho tu uskutočňujú aj projekt na podporu vzdelávania a zlepšenia zdravotnej starostlivosti. Projekt bol finančne podporený z prostriedkov štátneho rozpočtu SR cez program oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid v sume vyše 180 tis. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SavioSlovak Aid