Obžalovaného z kauzy bankomatovej mafie usvedčil rukopis

Sud, peniaze
Foto: Shutterstock

PREŠOV 28. apríla (WEBNOVINY) – Na Okresnom súde v Prešove pokračovalo v utorok hlavné pojednávanie vo veci krádeže peňazí z bankomatov na východnom Slovensku z marca 2013. Zlodeji zo 14 bankomatov vtedy vybrali zhuba 1,7 milióna eur.

Z krádeže boli obžalovaní šiesti muži, z nich jeden – Miroslav B. sa k skutku priznal. Okresný súd mu na základe schválenej dohody o vine a treste uložil trest odňatia slobody na šesť rokov a deväť mesiacov. Ostatným obžalovaným hrozí v prípade dokázania viny trest v rozpätí desať až 15 rokov.

Grafológovia porovnali rukopis

Na lavici obžalovaných v utorok sedeli Daniel J., Dušan H., Jozef K., Marek L. a Miroslav P. Vypočuli si výpovede dvoch znalcov z odboru grafológie, ktorí porovnávali rukopis na zachytenom lístočku s presným popisom manipulácie s bankomatmi. Ten našli policajti u jedného z obžalovaných. Súdny znalec z odboru písmoznalectva pred senátom uviedol, že porovnával zachytený materiál s písmom 43 členov strážnej služby. Ako pisateľa textu určil obžalovaného Jozefa K., u ktorého je podľa jeho zistení najvýznamnejším morfologickým znakom písmeno K.

Znalec prehlásil, že so stopercentnou istotou môže potvrdiť, že skúmaný text písal obžalovaný Jozef K. Vylúčil akúkoľvek možnosť omylu. Vyjadril sa, že písmo je jedinečné a individuálne pre každého jedinca. V teoretickej rovine sa môže spochybňovať rozhodnutie znalca, ak by mal k dispozícii iba podpis, kde je väčšia možnosť napodobniť rukopis iného človeka.

Znalec však mal pri svojej analýze k dispozícii súvislý text, v ktorom porovnával viacero morfologických znakov a tie obžalovaného usvedčili. K rovnakému záveru sa dopracovala aj znalkyňa z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Aj tá potvrdila, že so stopercentnou istotou môže dosvedčiť, že rukopis z lístočka s popisom postupu manipulácie s bankomatmi sa zhoduje s rukopisom obžalovaného Jozefa K.

Lúpež trvala len štyri hodiny

S výrokmi znalcov nesúhlasili dvaja obžalovaní. Bývalý policajt Daniel J. prehlásil, že text písal on, obidvaja znalci sa mýlia. Podľa jeho vyjadrenia práve spomínané písmeno K je pre neho charakteristické. Obžalovaný Jozef K., označený znalcami za pisateľa textu, prehlásil, že znalecký posudok je neplatný. Poprel, že by zachytený text písal on.

Hlavné pojednávanie s obžalovanými z bankomatovej krádeže veľkého rozsahu bude pokračovať aj v stredu a vo štvrtok. Súd má predvolaných viacerých svedkov aj z radov polície, ktorí sa zúčastnili na zásahu.

Zločin sa stal v marci 2013 na Zelený štvrtok pred Veľkou nocou. Vylúpenie 14 bankomatov trvalo iba štyri hodiny. Polícia dvoch obžalovaných zadržala krátko po čine. Od začiatku pracovala s verziou, že mali komplicov aj z radov SBS-károv, ktorí mali bankomaty chrániť.

Práve od nich mali kópie originálnych kľúčov do bankomatov a prístupové kódy do trezorov a od alarmov. Celková škoda bola vyčíslená na zhruba 1,7 milióna eur. Z tejto sumy okolo 200-tisíc eur policajti našli v jednom z použitých áut pri lúpeži.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom