Obžalovaní Rómovia z policajného zásahu v Moldave nad Bodvou sa postavili pred súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

KOŠICE 15. novembra (WebNoviny.sk) – Dvaja z piatich Rómov obžalovaných zo spáchania trestných činov krivého obvinenia, z krivej výpovede a krivej prísahy voči zasahujúcim policajtom v rómskej osade Budulovská v Moldave nad Bodvou, vo štvrtok mali prvé pojednávanie na košickom okresnom súde. V lete tohto roku boli odsúdení trestným rozkazom, no odvolali sa voči nemu a vec putovala na košický súd.

V rámci vyšetrovania pochybení policajtov počas represívno-pátracej akcie 100 v rómskej osade Budulovská vypovedali o tom, kto a ako ich bil. Vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie kauzy konštatovaním, že policajti v žiadnom prípade nepochybili.

Rozhodoval samosudca

Na pojednávaní rozhodoval samosudca. Obžalovaní Milan H. a Roland D., ktorých na súde zastupuje advokát Roman Kvasnica, sa vo štvrtok verdikt nedozvedeli, pretože sudca odročil pojednávanie na január budúceho roka.

Pojednávanie s Milanom H. bolo krátke, pretože obžalovaný uviedol, že nerozumie dobre po slovensky a žiadal tlmočníčku. Sudca mu vyhovel s tým, že pojednávanie odročil na koniec januára 2019.

Ako po pojednávaní uviedol advokát Roman Kvasnica, jeho mandant skutočne nevie dobre po slovensky, najmä nerozumie zložené slová a komplikovanejšie odborné výrazy. Roland D. pred súdom uviedol, že je nevinný, že nikdy pri výsluchu neuviedol, že svedok a zároveň poškodený Peter K. niekoho bil.

Na oboch pojednávaniach advokát Roman Kvasnica uviedol, že sa bude snažiť preukázať, že obžalovaní vo svojich výpovediach neklamali. Podľa jeho názoru zápisnica z vypočúvania Rolanda D. a jeho výpoveď bola v nej upravená.

Výsluch považujú za nezákonný

Tvrdí, že na výsluchu okrem zákonného vyšetrovateľa bola aj jedna vyšetrovateľka, ktorá tiež kládla otázky, čo je neprípustné, a preto výsluch považuje za nezákonný. Doložil, že žaloba presne neuvádza konkrétne verbálne výroky obžalovaného, ale len všeobecné konštatovania.

„Pozrel som si celý vyšetrovací spis, pozrel som si vyjadrenia politikov, videl som, ako polícia servilne pristupovala k celému tomuto prípadu, ako sa do tohto prípadu miešali Fico a Kaliňák. Teraz tu pred súdom stoja ľudia, ktorí podľa mňa boli zbití,“ povedal Kvasnica.

Zdôraznil, že všetci musíme pristupovať k týmto ľuďom rovnako ako k ostatným. Doložil, že v tejto veci mu ide o jediné – preukázať, že obžalovaní neklamali.

Nespravodlivosť v prípade zbitých obetí

Koalícia mimovládnych organizácií (Equity, o.z., ERRC, ETP Slovensko, Amnesty International Slovensko a CVEK) aj naďalej znepokojene sleduje vývoj po ukončení vyšetrovania represívno-pátracej akcie 100 v rómskej osade Budulovská v Moldave nad Bodvou. Koalícia poukazuje na nespravodlivosť v prípade zbitých obetí policajného násilia, ktoré sú v súčasnosti obžalované.

Ako uviedla predsedníčka Equity, o.z., Lýdia Šuchová, to, že mali vieru v spravodlivosť v tomto štáte a povedali, čo prežili, sa teraz otočilo proti nim.

Organizácie upozorňujú, že vyšetrovanie zásahu nebolo dôsledné a nezávislé, a dodnes nie je vyvodená trestno – právna zodpovednosť voči príslušníkom polície, ktorí zásah naplánovali a realizovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR