Aktualizované: Obžalovaní „sátorovci“ by mali ísť do najprísnejšieho väzenia a zrejme im prepadne aj majetok

väzenie, Slovensko, Justičný palác
Foto: SITA/Braňo Bibel.
  • aktualizované 25. marca 18:45

BANSKÁ BYSTRICA 25. marca (WebNoviny.sk) – Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v pondelok vyhlásil rozsudok v prípade zločineckej skupiny zvanej „sátorovci“.

Osem obžalovaných uznal za vinných v plnom rozsahu návrhu prokurátora a vymeral im nepodmienečné tresty odňatia slobody v rozpätí od 17 do 25 rokov v najprísnejšom väzení. Zároveň im uložil trest prepadnutia majetku a uznesením rozhodol o jeho zaistení.

Rozsudok nie je právoplatný

Rozsudok nie je právoplatný, prokurátor i obžalovaní sa vyjadria v zákonnej lehote. Po černákovcoch a sýkorovcoch to bol už tretí proces s organizovaným zločinom, ktorý sa konal v banskobystrickej väznici.

Proces so „sátorovcami“ sa začal v polovici mája minulého roku. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry predložil obžalobu na štrnásť osôb, z toho bola jedna žena, ktorá medzičasom zomrela. Senát na prvom pojednávaní vylúčil na samostatné konanie päť obžalovaných v prípade nelegálnej výroby cigariet v Orechovej Potôni a vecou sa zaoberá Okresný súd v Dunajskej Strede.

V Banskej Bystrici na ŠTS sa pojednávanie viedlo proti ôsmim obžalovaným, z nich jeden je na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní sa ku skutkom podľa obžaloby priznal Zsolt N., zvaný Čonty, a jeho kamarát Juraj B., alias Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K. ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Medzi obžalovanými je aj bývalý policajt Boris D. Ten vinu popiera a tvrdí, že „sátorovcov“ poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu.

Trestná činnosť na viacerých miestach

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. „Sátorovci“ súperili o priestor s gangom „pápayovcov“, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána. Strelcov si mal objednať Ľudovít Sátor. Obeťami gangu boli tiež traja muži, tzv. biele kone, ktorých sa „sátorovci“ zbavili, aby nemohli vypovedať v prípade podvodov s DPH. Na svedomí majú aj vraždu Vojtecha Ecsiho, člena konkurenčnej skupiny „pápayovcov“ a jeho ochrankára Branislava Kotlana v apríli 2003. Informácie o pohybe Ecsiho dostali od policajta Borisa D., ktorý za spolčenie s gangom dostal trest 17 rokov nepodmienečne.

„Sátorovci“ sa krutým spôsobom zbavili aj svojho člena Andreja Reisza, ktorého najprv zastrelili, potom rozštvrtili a pomleli mlynčekom na mäso. Násilnou smrťou sa skončil i život zápasníkov – bratov Szilárda a Csabu Reiszovcov. Podľa svedectva jedného z členov gangu z prípravného konania skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí.

Do úvahy prichádzalo aj doživotie

Do trestnej činnosti „sátorovcov“ patrí aj zločin falšovania verejnej listiny, keďže dvaja členovia získali falzifikáty preukazov príslušníkov Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby a falošné povolenia na prepravu utajovaných skutočností. Jeden z členov gangu je stíhaný aj za krivé svedectvo a prísahu, pretože s komplicmi vykonštruoval a nepravdivo obvinil vtedajšieho prvého viceprezidenta Policajného zboru Jaroslava Spišiaka z korupcie. Tým sledovali Spišiakovu diskreditáciu, odvolanie z funkcie a prepustenie z polície, pretože odvolal z funkcie policajta Borisa D.

Predseda senátu uviedol, že do úvahy prichádzal aj trest odňatia slobody na doživotie v prípade Zsolta N. a Juraja B. Avšak vzhľadom na ich priznanie a spoluprácu pri objasňovaní trestnej činnosti gangu im senát uložil miernejšie tresty. Zsolt N., alias Čonti, dostal 22 rokov a Juraj B., zvaný Bugi, 21 rokov. Rovnaký trest 21 rokov uložil senát Pavlovi V. Najvyššie tresty, po 25 rokov, dostali Kristián K. a František Z., prezývaný Šrek. Po sedemnásť rokov vymeral súd Ronaldovi Sz., Antonovi M. a expolicajtovi Borisovi D.

Na vyhlásení rozsudku boli prítomní Zsolt N., František Z., Juraj B. a Pavel V. a ich obhajcovia. Ostatní obžalovaní sa k verdiktu vyjadria po jeho doručení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR