Obžalovaný z vraždy Sýkoru sa cíti ako štvaná zver

Sudy kladivko sudcovia justicia sudnictvo
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Už sa bojím aj chodiť po uliciach a cítim sa ako štvaná zver. Vyhlásil to v stredu pred Okresným súdom Bratislava I Milan M., ktorý spolu s Marekom L. vypovedal v prípade vraždy bratislavského mafiánskeho bossa Miroslava Sýkoru z roku 1997.

Obaja, rovnako ako aj Richard B., čelia obžalobe ako údajní spolupáchatelia vraždy. Štvrtým obžalovaným v prípade je Ľuboš F., ktorému prokuratúra pripisuje zorganizovanie vraždy. Ľuboš F. aj Richard B. spojitosť so smrťou Sýkoru na utorkovom pojednávaní odmietli.

Prípad vplýva veľmi negatívne na jeho rodinu

Milan M. tvrdí, že Sýkoru nepoznal a v minulosti sa nepoznal ani s Ľubošom F. Richarda B. údajne poznal len cez známosť s jeho rodičmi a pre Mareka L. v minulosti pracoval ako zamestnanec na jeho autovrakovisku. Spájanie s prípadom podľa Milana M. veľmi negatívne vplýva na jeho rodinu aj na neho samého. „Takto sa mi štát odvďačil za roky tvrdej roboty,“ vyhlásil s tým, že viac k celej veci hovoriť nebude. Spojitosť s prípadom poprel aj Marek L. „Nemám s tým vôbec nič spoločné,“ vyhlásil.

Ľuboša F. podľa výpovede spoznal vďaka tomu, že mu predal auto, keďže v 90-tych rokoch podnikal v oblasti predaja áut. Zároveň však priznal, že jeho vtedajším partnerom vo firme bol Peter „Duran“ K., ktorý bol tiež spájaný so Sýkorovou smrťou, zahynul však krátko po ňom pri výbuchu auta. Obžalovaný však vyhlásil, že o iných aktivitách Durana a jeho stykoch so Sýkorom vedel len z jeho rozprávania.

Prokurátorka následne prečítala súdu výpoveď Mareka L., ktorú polícii poskytol v roku 1997. V nej obžalovaný uviedol, že v období pred vraždou Sýkoru viezol Durana do Nitry, kde sa stretli s Ľubošom F. a neskôr aj Sýkorom a rozdelili si veľkú sumu peňazí. Tá, ako mu neskôr prezradil Duran, pochádzala z lúpeže VÚB banky v Nitre.

Pojednávanie bude pokračovať v októbri

Nespokojnosť s pomerom deľby týchto peňazí bola následne dôvodom nepriateľstva medzi Duranom a Sýkorom. Marek L. sa však pred súdom od výpovede dištancoval a vyhlásil, že podpis pod ňou mu nepatrí. Pojednávanie má pokračovať 20. októbra výpoveďami svedkov, vrátane kľúčového svedka obžaloby Róberta T., ktorý tvrdí, že sa tiež zúčastnil na odstránení Sýkoru.

Podľa prokuratúry tvorili štyria obžalovaní skupinu, do ktorej patrili aj dnes už nebohí Peter K., prezývaný Duran a Radoslav L., policajt a brat Mareka L. Na vražde Sýkoru mal údajne záujem predovšetkým Duran, pričom išlo o spor o vplyv v podsvetí.

Duran nakoniec zahynul krátko po Sýkorovi pri výbuchu auta. Miroslava Sýkoru, zakladateľa takzvanej skupiny sýkorovcov, zastrelili vo februári 1997 na parkovisku pred bratislavským hotelom Holiday Inn. Na následky zranení zomrel v nemocnici aj jeho telesný strážca Peter R.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš F.