Ochorenia získané v práci trápia až 40 miliónov obyvateľov EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rtg
Thinkstock

Na Slovensku ide až o 300 tisíc pracujúcich.

Až 100 miliónov obyvateľov Európskej únie trpí muskuloskeletálnymi poruchami (MSD). Pod ich vznik sa podpísali nevhodné pracovné podmienky, pracovné úrazy, či fyzicky náročná práca, ako aj reumatické ochorenia a choroby kĺbov, ako je napríklad osteoartróza.

Pod vznik MSD sa u 40 miliónov obyvateľov EÚ podpísalo práve pracovné zaťaženie. Odborníci odhadujú, že tento problém sa na Slovensku týka približne 300 tisíc pracujúcich.

Náklady spojené s MSD sa odhadujú na 240 mld. eur

Všetky tieto ochorenia majú obrovské dopady tak na ekonomiku jednotlivých krajín, ako i celej EÚ. „V rámci EÚ ide o obrovské čísla. MSD poruchy sa podpisujú pod takmer 50 % všetkých práceneschopností v trvaní tri a viac dní a 60 % trvalej práceneschopnosti,“ informoval riaditeľ platformy Fit for Work Slovensko Dominik Tomek.

Priame a nepriame náklady spojené s MSD sa odhadujú na 240 mld. eur ročne, čo predstavuje približne 2 % HDP v rámci EÚ.

Problémy sa podľa Tomeka ďalej násobia, keďže až 30 % ľudí, ktorí bojujú s týmito ochoreniami podlieha depresii, čo v praxi znamená, že je pre nich nesmierne ťažké vrátiť sa do práce a ďalej plnohodnotne pracovať.

Globálny summit Fit for Work

Na tieto fakty od roku 2009 proaktívne reaguje celoeurópsky program Fit for Work Europe, ktorý vedie kampaň za zavedenie účinných nástrojov, ktoré by umožnili reagovať jednotlivým krajinám na klinické, ekonomické a sociálne výzvy, ktoré so sebou nesie tento rozsiahly zdravotný problém.

Na Slovensku sa v týchto dňoch po prvýkrát uskutočňuje globálny summit Fit for Work. „Je potrebné si uvedomiť, že neriešenie tohto problému sa podpisuje nielen pod zvýšenú chorobnosť zamestnancov, ale tiež pod vyššiu úmrtnosť, čo si často neuvedomujeme,“ upozornil Tomek.

Aj keď pomerne nízke percento ľudí zomiera na priame následky MSD, tieto poruchy pri podcenení vedú podľa neho k závažným ochoreniam, ktoré môžu končiť fatálne.

Podcenenie počiatočných príznakov

Na Slovensku sa podarilo aj vďaka programu Fit for Work zlepšiť diagnostiku a záchyt závažného ochorenia axiálna spondylitída bez rádiografického dôkazu, ktoré postihuje mladých ľudí v poduktívnom veku do 40 rokov.

Základným príznakom je obyčajná bolesť chrbta. Aj preto si ju donedávna mnoho lekárov zamieňalo s bežnými bolesťami chrbta, ktoré sa dajú utlmiť analgetikami, zvýšeným pohybom, či cvičením.

Reumatológovia však definovali tieto bolesti ako počiatok nového ochorenia s doživotnými následkami.

Rovnako sa ochorenia MSD môžu pri podcenení rozvinúť do ďalších závažných ochorení, ako napríklad skleróza multiplex, či Crohnova choroba.

„Existuje viac ako 200 typov MSD. V praxi sa často stretávame s podcenením počiatočných príznakov muskuloskeletárnych ochorení , či už zo strany samotných lekárov, ale i zamestnávateľov,“ podotkol riaditeľ platformy.

Zamestnanci sa podľa Tomeka zasa obávajú o svoje pracovné miesta a výsledkom je, že sa ich zdravotnému stavu nevenuje v počiatočnom štádiu dostatočná pozornosť.

Pomôcť môže včasná diagnostika

Odborníci sa preto zhodujú na tom, že je v tejto súvislosti potrebné venovať väčšiu pozornosť včasnej intervencii. Vo všeobecnosti platí, že čím rýchlejšie sa stanoví diagnóza ľuďom postihnutým MSD, tým účinnejšia a lacnejšia je liečba.

Znižujú sa tiež riziká vzniku sprievodných ochorení, umožní sa im návrat ku každodenným aktivitám a je vyššia pravdepodobnosť, že naďalej budú môcť byť ekonomicky aktívni, čo na konci dňa znamená pre štát skutočnosť, že budú platiť dane a nebudú odkázaní na dávky zo sociálneho systému.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia