Ochrana pred nebezpečnými pneumokokmi

Chore dieta
Ilustračné foto Foto: SITA/Maya Alleruzzo, File

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – V lete vďaka horúcemu počasiu málokto pomyslí na zápal stredného ucha, sinusitídu, zápal priedušiek, pľúc či iné, podobné nebezpečné ochorenia. Je ale jedno, aké ročné obdobie v našich zemepisných šírkach zažívame. Chrániť sa treba stále.

Proti týmto a iným ochoreniam, ktoré spôsobujú pneumokokové infekcie, slovenská legislatíva zaradila očkovanie proti pneumokokom od 1. januára 2009 medzi povinné očkovania. Pred týmto dátum bolo len odporúčané. To znamená, že každé dieťa je zaočkované tromi dávkami 13-valentnej vakcíny, a to v treťom, piatom a jedenástom až dvanástom mesiaci života. Toto očkovanie je súčasťou povinného očkovacieho kalendára vydaného Úradom verejného zdravotníctva. Všetky zdravotné poisťovne ho plne uhrádzajú z verejného zdravotného poistenia.

Pneumokoky zapríčiňujú rôzne ochorenia, od bežných až po tie s ťažkým, život ohrozujúcim priebehom. Medzi bežne a pomerne jednoducho rozšírené patrí u detí veľmi častý zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín, sinusitída alebo zápal priedušiek. K nebezpečným sa zaraďuje zápal pľúc či meningitída. Pneumokokovým infekciám sa darí najmä v uzavretých, slabo vetraných priestoroch. Deti v materských školách patria medzi rizikovú skupinu.

Medzi slovenskými zdravotnými poisťovňami sa našla jediná poisťovňa Dôvera, ktorá hradí očkovanie proti pneumokokom aj starším deťom, než určuje legislatíva. Tá uhrádza všetkým deťom od 2 rokov v plnej výške vakcínu Pneumo 23 chrániacu deti až pred 23 sérotypmi pneumokoka. „Zdravie detí, malých poistencov je pre nás prioritou, preto okrem štandardne hradeného očkovania ponúkame vakcináciu proti pneumokokom aj pre starších. Tá ich ochráni ešte viac, najmä v kolektíve iných detí, kde sa prirodzene pohybujú a môžu sa ľahko nakaziť,“ vysvetlila PR manažérka Dôvery Zuzana Horníková. Podmienky úhrady očkovania a postupy záujemcovia nájdu na webovej stránke poisťovne alebo sa dozvedia telefonátom na bezplatnú Zákaznícku linku.

Zdravotné poisťovne Union a Všeobecná zdravotná neponúkajú nad rámec zákona očkovanie proti pneumokokovým infekciám.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa