Ochranári zhodnotili prácu poslancov NR SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlastenectvo bez zákona
Poslanci dnes schválili novelu zákona o štátnych symboloch. Tá obsahuje viacero myšlienok, ktoré mal priniesť tzv. vlastenecký zákon. Ten však dnes poslanci neprijali. Poslancom SNS nepomohla ani štátna vlajka, ktorou sa pri hlasovaní o zákone vyzbrojili. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Poslanci vládnej koalície najvýraznejšie pracovali proti záujmom životného prostredia. Vyplýva to z telefonického prieskumu mimovládnej organizácie Greenpeace, ktorý bol zameraný na zistenie názorov ochranárov a hodnotenie končiaceho sa volebného obdobia 2006 až 2010 z pohľadu ochrany a tvorby životného prostredia. „U mnohých je to aktivita, ktorá súvisí s novelami zákona o ochrane prírody a krajiny, s vylučovaním občianskych združení z účastníctva v rámci konaní, prípadne s ich osobnými aktivitami,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.

Respondentmi bolo 60 osobností environmentálneho hnutia, predstaviteľov ochranárskych organizácií a občianskych aktivistov, ktorí reprezentovali 37 mimovládnych organizácií a občianskych iniciatív zo všetkých kútov Slovenska. Opýtaní mohli uviesť mená viacerých poslancov podľa toho, ako vnímajú ich doterajšiu činnosť v environmentálnej oblasti. Meno poslanca NR SR za Smer-SD Tibora Lebockého spomínali environmentalisti najčastejšie pri otázke, ktorý z poslancov pracoval proti záujmom životného prostredia. Lebockého v tejto súvislosti uviedli 16-krát. U Tibora Lebockého viacerí opýtaní hovorili o jeho aktivitách ako šéfa poľovníckeho zväzu, komentoval Rizman. Po Lebockom nasleduje súčasný štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Ján Slabý, ktorý bol v tomto volebnom období aj poslancom za SNS. Dostal 12 hlasov. Desať hlasov posunulo na tretie miesto poslanca za Smer-SD Petra Pelegriniho, známeho poslaneckým návrhom, ktorý súvisel s plánovanou výstavbou ropovodu medzi SR a Rakúskom cez Žitný ostrov. Pelegriniho nasleduje jeho spolustranícky kolega Marian Záhumenský s deviatimi hlasmi. Prvú päťku uzatvára poslanec za SNS Ján Slota so šiestimi hlasmi od ochranárov. Podľa Rizmana respondenti nevedeli uviesť meno konkrétneho poslanca SNS, ktorý by robil niečo negatívne, tak uvádzali meno šéfa strany, keďže tej patril rezort životného prostredia podstatnú časť volebného obdobia. „Environmentalisti si myslia, že keď je pán Slota šéfom strany, tak aktivita členov SNS je závislá od priameho politického zásahu z vedenia,“ uviedol Rizman.

Vládna koalícia má v prvej päťke poslancov, ktorí podľa environmentalistov urobili niečo pozitívne pre životné prostredie, iba jednu predstaviteľku. Je to poslankyňa za Smer-SD Marta Košútová a obsadila piate miesto s 11 hlasmi. Štyri miesta pred ňou patria opozičným zákonodarcom. Prvý sa umiestnil Pavol Frešo z SDKÚ-DS, ktorý sa podľa Rizmana zviditeľnil hlavne pri odhaľovaní kauzy okolo predaja voľných emisných kvót a v angažovaní sa proti výstavbe skládky odpadov v Pezinku. Za Frešom, ktorý dostal 28 hlasov, nasleduje jeho stranícka kolegyňa Jarmila Tkáčová s 19 hlasmi. Tkáčová bola podľa Rizmana aktívna v parlamentnom výbore pre životné prostredie, kde sa angažovala proti ťažbe uránovej rudy na Slovensku. Tretím poslancom, ktorý vystupoval v tomto volebnom období v prospech životného prostredia, je László Miklós z SMK, získal 16 hlasov. O štvrtú priečku sa delia nezaradený poslanec Zsolt Simon a Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS, zhodne získali po 12 hlasov. U poslanca Simona ide hlavne o aktivity, ktoré sú proti plánovanej výstavbe ropovodu cez Žitný ostrov, uviedol Rizman.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SlotaJuraj RizmanLászló MiklósLucia ŽitňanskáPavol FrešoZsolt Simon
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky