Ochrancovia zvierat žiadajú sprísnenie trestov za

BRATISLAVA 14. októbra (WEBNOVINY) – Občianske združenie MačkySOS odštartovalo podpornú petíciu, ktorá je zameraná na boj proti týraniu zvierat. Jej hlavným cieľom je zvýšiť tresty pre tých, ktorí sa takýchto činov dopustia. K akcii sa pridala aj organizácia Sloboda zvierat a občianske združenie Pes v núdzi, ale aj tváre televíznej obrazovky, ako Martin „Pyco“ Rausch, ktorý je členom petičného výboru, ďalej Adela Banášová, Hana Gallová, Zdenka Predná, Lucia Hablovičová alebo Elena Vacvalová.

Súčasná právna úprava sankcionuje jednorazové utýranie zvieraťa na smrť len ako priestupok peňažným trestom, a to aj keď bolo zviera utýrané obzvlášť zavrhnutiahodným spôsobom. Ako zdôrazňujú zástupcovia občianskeho združenia, platná úprava síce umožňuje uložiť trest odňatia slobody, avšak s podmienečným odkladom výkonu trestu, pri najnižšej trestnej sadzbe, a len v prípade, že bol páchateľ za tento čin už v minulosti postihnutý či odsúdený. „Doteraz bol udelený jeden trest, aj ten bol podmienečný. Podľa nás je legislatíva v tejto oblasti veľmi nedostatočná, my žiadame tresty nepodmienečné,“ uviedla na tlačovej konferencii Oľga Beckerová zo združenia MačkySOS.

Petícia je rozdelená do dvoch okruhov, a to na čin týrania zvierat a opakovaný čin. „Do prvého spadá neposkytnutie včasnej veterinárnej pomoci ako aj podmienky chovu. Tu navrhujeme trestnú sadzbu tri až päť rokov. Do druhej skupiny, kde navrhujeme päť rokov, spadajú trestné činy, ktoré sú opakované a na verejnom priestranstve,“ povedala. Za verejný priestor pritom združenie pokladá aj internet a mobilné telefóny. „Trestným činom je tak je aj zachytávanie a šírenie obrazových alebo zvukových záznamov, ktoré zachytávajú trestný čin,“ dodala členka petičného výboru.

Na to, aby sa petíciou zaoberal parlamentný výbor, je potrebných 20 000 hlasov. Aby sa vecou zaoberal samotný parlament, by muselo petíciu podpísať aspoň 100 000 ľudí. Občianske združenie plánuje petíciu predložiť už v novembri, na získanie dostatočného počtu podpisov tak má mesiac.

Záujemcovia sa môžu do petície zapojiť na webovej stránke http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=429816 alebo prostredníctvom petičných hárkov. „Od minulého týždňa máme 2240 podpisov,“ povedala Beckerová. „Podpísali sa nám aj zástupcovia združení Priatelia zvierat z Prešova, Únia vzájomnej pomoci zvierat a psov, ľudia z ministerstva životného prostredia, máme tam dokonca zástupcov združenia chovateľov hlodavcov,“ uviedla. Autori petície veria, že sa im podarí osloviť aj politikov. „Dúfame, že sa zapoja aj poslanci bez ohľadu na ich politickú príslušnosť,“ dodala členka združenia.

Najbližšia akcia na podporu petície sa uskutoční v piatok 16. októbra v nákupnom centre Aupark o 15:00, kde sa do boja proti týraniu budú môcť ľudia zapojiť osobne.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adela BanášováLucia HablovičováZdenka Predná