Od Breivikovho vraždenia uplynuli štyri roky, Nóri spomínajú

Breivik
Foto: SITA/AP

OSLO 22. júla (WEBNOVINY) – Sériou spomienkových podujatí si v stredu Nórsko pripomína pamiatku 77 obetí útokov krajne pravicového extrémistu, ktorých štvrté výročie si v stredu krajina pripomína.

Nórska premiérka Erna Solbergová pri tejto príležitosti vyhlásila, že 22. júl 2011 bude v dejinách krajiny navždy čiernym dňom. Počas kladenia vencov pri novom pamätníku July 22 Center Solbergová zdôraznila, že obete útokov nebudú nikdy zabudnuté a vždy „na ne budeme spomínať s láskou“.

Obrazom: Obete Breivikovho vraždenia

V Nórsku sa v stredu uskutoční viacero spomienkových a smútočných podujatí. Účasť prisľúbil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý v roku 2011 zastával funkciu predsedu nórskej vlády.

Páchateľom útoku bol Anders Behring Breivik, ktorý si odpykáva 21-ročný trest väzenia za dva útoky spáchané v priebehu jedného dňa. Prvý z nich – výbuch zhruba 950 kg výbušnín nastražených v dodávke zaparkovanej v blízkosti jednej z vládnych budov v Osle – si vyžiadal osem obetí na životoch a desiatky zranených.

Ďalších 69 osôb, zväčša mladých ľudí, Breivik prezlečený za policajta chladnokrvne postrieľal na ostrove Utöya, kde sa konal mládežnícky letný tábor organizovaný vládnucou Nórskou robotníckou stranou. Spomedzi obetí až 32 malo menej ako 18 rokov, dve najmladšie obete boli len 14-ročné.

Breivika zatkli krátko po streľbe na ostrove, ktorá trvala asi pol hodiny. K obom činom sa priznal a dal ich do súvislosti so svojimi ultrapravicovými názormi a kresťanským fundamentalizmom.

Štvrté výročie Breivikovych útokov.
Foto: SITA/AP
Štvrté výročie Breivikovych útokov.
Foto: SITA/AP
Štvrté výročie Breivikovych útokov.
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring BreivikErna SolbergováJens Stoltenberg