Od jesene bude v Trenčíne hniezdo záchrany

Novorodenec
Foto: FreeImages.com

TRENČÍN 2. júna (WEBNOVINY) Občianske združenie Šanca pre nechcených plánuje tento rok otvoriť na Slovensku ďalšie tri hniezda záchrany, jedného z nich by sa mal v septembri dočkať aj Trenčín ako posledné krajské mesto.

„Na trenčianske hniezdo záchrany už máme všetky potrebné peniaze od sponzora. Budeme potrebovať ešte štyritisíc eur na medializáciu. O tento príspevok sme požiadali mesto,“ povedala prezidentka združenia Anna Ghannamová. Oslovila už aj Fakultnú nemocnicu v Trenčíne, v ktorej areáli by sa hniezdo malo vybudovať. „V júni budeme robiť obhliadky v konkrétnych nemocniciach, v lete urobíme výstavbu a v septembri chceme krstiť a otvárať nové hniezda,“ priblížila Ghannamová časový harmonogram.

Inkubátor pre nechcených novorodencov plánuje nemocnica umiestniť na prízemie pavilónu, v ktorom sídli detské a novorodenecké oddelenie. „Je to priestor prístupný zvonka, aby tam matka mohla dieťa nenápadne vložiť. Signalizačné zariadenie hneď ohlási zdravotným sestrám, že v inkubátore je novorodenec a ony ho prídu vyzdvihnúť,“ povedala námestníčka riaditeľa nemocnice Terézia Drobná. Žena podľa nej bude musieť prejsť cez vrátnicu, ale pri hniezde záchrany by už mala mať súkromie. Na vloženie inkubátora do steny pavilónu nebudú vraj potrebné veľké stavebné úpravy. Tie by malo financovať občianske združenie, údržba zariadenia by už mala byť podľa Drobnej v réžii nemocnice.

Vybudovanie hniezda záchrany podporí aj mesto Trenčín. To vyhovelo žiadosti od občianskeho združenia a prispeje na informačnú kampaň sumou štyritisíc eur. „Táto suma bude konkrétne použitá na informačnú kampaň po vybudovaní hniezda, aby mamičky vedeli, kde je umiestnené a ako majú postupovať,“ povedala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

O vybudovaní hniezda záchrany sa v Trenčíne začalo hovoriť v roku 2005, s iniciatívou vtedy prišla podľa Anny Ghannamovej radnica, ktorá oslovila OZ Šanca pre nechcených. Mesto dalo nemocnici v roku 2006 dotáciu 200-tisíc korún, peniaze však neboli podľa vtedajšieho hovorcu Trenčína Tibora Hlobeňa, ani podľa riaditeľa nemocnice Martina Chrena účelovo viazané a nemocnica ich použila na kúpu potrebného vybavenia. Odporcom hniezda záchrany bol v tom čase primár detského oddelenia Pavol Šimurka, ktorý označil budovanie hniezd za nelegálnu populistickú aktivitu. Potreba vybudovania verejného inkubátora opäť ožila v roku 2009, kedy na sídlisku Juh našiel záhradkár igelitku s mŕtvym telíčkom.

SITA/PP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Fakultná nemocnica v Trenčíne