Od Mostu OKS nedostáva žiadne peniaze, aj keď by chcela

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
OKS
Zľava: Podpredseda OKS Peter Osuský, predseda OKS Peter Zajac a podpredsda OKS František Šebej. Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Občianska konzervatívna strana (OKS) nedostáva od strany Most – Híd žiadne peniaze, aj keď OKS má v parlamente štyroch poslancov a Most-Híd dostáva zo štátneho rozpočtu peniaze aj na jednotlivé poslanecké mandáty. OKS v parlamentných voľbách v roku 2010 kandidovala na kandidačnej listine Most-Híd na základe predvolebnej dohody. „Pred voľbami sme tú otázku otvorili a bolo nám povedané, že to budeme riešiť až po voľbách. A po voľbách nebola ochota zo strany Mostu sa touto otázkou akokoľvek zaoberať. Čiže my sme nedostali z financií Mostu nič,“ povedal pre agentúru SITA podpredseda OKS Ondrej Dostál. Na otázku, či to OKS neprekáža odpovedal: „Klamal by som, keby som hovoril, že je nám to úplne jedno. Samozrejme, že by sme za korektnejší prístup považovali, keby sme o tejto otázke rokovali a keby aj došlo k nejakej dohode o rozdelení financií, alebo teda o tom, že časť tých financií, ktoré dostal Most, by pripadla OKS, lebo aj my sme mali nejaké náklady na volebnú kampaň“. Podľa neho keď OKS bolo v tejto otázke povedané nie, tak aj keď si myslia, že korektnejší prístup by bol, keby dostali nejaký podiel aj na financiách, ale nestavajú sa kvôli tomu na hlavu. „Nie je to pre nás dôvod, aby sme trebárs odišli z poslaneckého klubu, alebo prestali spolupracovať s Mostom len preto, že v tejto otázke postupuje spôsobom, ktorý nie je úplne optimálny, ak by som to povedal veľmi diplomaticky,“ dodal.

OKS financovalo tú časť predvolebnej kampane, ktorú robila ich strana

„Ale tá tiež oslovila nejakých voličov. V čase, keď sme išli na kandidátku Mostu, tak nebolo jasné, že Most prekročí 5 percent. Pokojne sa mohlo stať, že Most bude mať 4,5 percent. A my sme presvedčení, že náš prínos bol nielen v tom, koľko sme dostali preferenčných hlasov, ale pomohli sme vo vnímaní Mostu voličmi slovenskej národnosti, ale možno aj maďarskej národnosti. Spojenectvo Mostu a OKS bolo jediným spojenectvom v rámci opozičného priestoru pred voľbami, lebo sa rokovalo o možnosti koalície Most-SaS, SDKÚ malo nejaké iniciatívy na spoločný postup pred voľbami, ale vlastne jediný, kto sa dokázal dohodnúť z politických strán, boli Most a OKS,“ zdôraznil Dostál.
OKS
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

Podľa neho to pomohlo vnímaniu Mostu ako strany, ktorá je schopná sa dohodnúť, ktorá reprezentuje slovensko-maďarskú spoluprácu. „Tým, že sme sa jednoznačne vyhranili voči Smeru, tak to pomohlo aj vnímaniu Mostu ako opozičnej strany, lebo istú dobu sa špekulovalo o tom, že či Most nepôjde s Ficom. Našou výraznou účasťou na kandidátke táto alternatíva padla, lebo je nepredstaviteľné, aby OKS išla do akejkoľvek koalície s Ficom,“ upozornil. Dostál si myslí, že príspevok OKS k volebnému úspechu Mostu bol nezanedbateľný.

OKS bola osem rokov mimo parlamentu, nemala žiadne príspevky od štátu

„To nemá ani dnes, takže je to situácia, na ktorú sme zvyknutí. My sme financovaní v podstate najmä z príspevkov členov. To je hlavný zdroj financovania,“ informoval Dostál. Strana má stanovenú výšku, ale tá povinná výška je taká, že by na plné financovanie strany nestačila. Stačí na nejakú bežnú prevádzku, zaplatenie energie v kancelárii. „Ale povedzme na voľby by povinné členské príspevky nestačili. Takže my sme financovaní tak, že v čase volieb členovia dávajú strane zvýšené členské príspevky dobrovoľne, na základe svojho vlastného uváženia, na základe svojich vlastných možností,“ uviedol.

Poslanci OKS sú v NR SR, aby posilnili postavenie strany, vysvetlil Dostál

Poslanci NR SR, ktorí sú členmi Občianskej konzervatívnej strany (OKS) prišli podľa podpredsedu strany Ondreja Dostála do parlamentu , aby robili politiku OKS, aby presadzovali názory a postoje OKS a aj aby posilnili postavenie OKS. „My nie sme členmi politickej strany Most. My sme členmi klubu. Ale nie sme členmi politickej strany a nie sme ani, ako to býva niekedy prezentované, poslancami strany Most. My sme síce kandidovali na kandidátke Mostu, ale sme členmi OKS a kandidovali sme na základe toho, že politická strana OKS sa dohodla s politickou stranou Most, že OKS dá kandidátov na kandidátku Mostu. Nebolo to tak, že Most povedal, že jeden, dva, tri, štyri, päť vy budete kandidovať a dáme vám takéto miesta. Bolo to tak, že Most sa dohodol s OKS,“ povedal pre agentúru SITA Dostál.

Dostál
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Podľa Dostála sa poslanci OKS správajú lojálne k vládnej koalícii

„Sme členmi poslaneckého klubu Most a rešpektujeme to, že nevytvárame samostatný klub. Ale sme zároveň členmi politickej strany OKS, takže naše názory sa formujú v politickom priestore Občianskej konzervatívnej strany a iní členovia poslaneckého klubu Mostu, ktorí sú zároveň aj členmi politickej strany Most, tak jednak o veci diskutujú, alebo svoje názory si formujú v rámci klubu. Ale tým, že sú členmi strany Most, tak povedzme, keď o niečom rokuje predsedníctvo Mostu a na niečom sa uznesie, tak členovia strany Most by v zásade asi mali rešpektovať, ak to nie je v nejakom zásadnom rozpore s ich svedomím, to, na čom sa uznesie predsedníctvo Mostu. Vo vzťahu k nám je uznesenie predsedníctva Mostu, nevravím, že úplne irelevantné, zoberieme ho do úvahy, ale nás uznesenia straníckych orgánov Mostu nijako nezaväzujú, pretože my sme členmi inej politickej strany,“ vysvetlil Dostál. Podľa neho je to jednoducho politická realita a pokiaľ si to všetky strany neuvedomia, že je to tak, tak komunikácia v koalícii nemôže dobre fungovať. „My sa snažíme nevyhrocovať veci. Samozrejme, že hovoríme o veciach v poslaneckom klube, ale povedzme to, čo je z hľadiska komunikácie dostatočné vo vzťahu k členom klubu, ktorí sú zároveň aj členmi tej politickej strany, nie je dostatočné vo vzťahu k členom klubu, ktorí sú členmi inej politickej strany. A teda opakujem, nie politickej strany iba tak, že náhodne sa tam niekto dostal, ale politickej strany, ktorá má nejakú vnútornú identitu, integritu a funguje ako politická strana,“ dodal.

Politici by podľa Dostála mali ľuďom hovoriť, čo sa deje

„Ťažko im vyčítať, že informujú. Vo veciach, ktoré sú predmetom rokovania, pokiaľ nedôjde k dohode, ak informujú, tak by mali informovať takým spôsobom, že sa o veci hovorí. Najväčší problém je asi v tom, že sa vydáva za hotové riešenie niečo, čo ešte nie je dohodnuté, alebo čo je povedzme dohodnuté na úrovni lídrov strán a nie je to prediskutované s poslaneckými klubmi,“ zdôraznil. Pokiaľ ide o veci, ktoré sa schvaľujú v parlamente, tak tam musí byť podľa neho dohoda aj medzi poslancami. Tam nestačí, že sa predsedovia strán na niečom dohodnú. Musia s tým súhlasiť aj poslanci, lebo parlament nie je iba nejakým výkonným nástrojom koaličnej rady, ale poslanci sa rozhodujú podľa svojho presvedčenia. „Nemožno očakávať, že poslanci budú hlasovať za veci, s ktorými vnútorne zásadne nesúhlasia. Dohoda musí byť prediskutovaná aj s poslaneckými klubmi. To sa často krát nedeje. Alebo prípadne s odborníkmi tých strán. Niekedy sa stane, že sa na niečom dohodne koaličná rada v nejakej zostave a potom niektorá zo strán zistí, že má na to vlastne iný názor, ako je prezentované. To je potom problém. Verejnosť vníma negatívne, že raz sa niečo oznámi, na druhý deň to neplatí a na tretí deň je to zasa inak. Tak toto určite je problém,“ upozornil Dostál.

Zajac
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

OKS by chcela mať zastúpenie v koaličnej rade

Dostál nemá pocit, že poslanci OKS sú informovaní dostatočne, lebo mnohokrát sa veci dozvedia skôr z médií, ako sú im tlmočené. To je jeden problém. „A druhý problém je, že nestačí, aby sme my boli informovaní, že koaličná rada sa na niečom dohodla. Ide o to, aby sme aj my boli vtiahnutí do rozhodovania, aby sme sa len nedozvedali, že dohodli sme sa na tomto a vy teraz musíte hlasovať tak a tak. Ak máme niečo podporiť, tak chceme sa aj podieľať na dohode o tom, čo vlastne ideme rozhodnúť,“ zdôraznil. Podľa názoru OKS najlepšie riešenie by bolo, keby OKS mala zastúpenie v koaličnej rade, nie samostatne, ale v rámci delegácie Mostu. „Toto riešenie bolo odmietnuté. My to rešpektujeme. Považovali by sme to za rozumné, ale nijako sme na tom netrvali, ani sme nezačali situáciu vyhrocovať, ale teraz sa musí nájsť nejaká iná forma komunikácie napríklad prostredníctvom poslaneckého klubu Mostu, aby náš hlas bolo počuť a aby sme sa mohli vyjadriť nie až v čase, keď už je prijatá nejaká dohoda. Potom to zase divne vyzerá, že dohoda sa každú chvíľu mení. Chceme byť pri tom v čase, keď sa názor koalície vytvára, aby sme mohli povedať, čo si o tom myslíme, ako sa k tomu staviame,“ zdôraznil Dostál.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej Dostál
Firmy a inštitúcie Most-HídOKS Občianska konzervatívna strana