Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vladimir jukl
Vladimír Jukl bol katolícky kňaz, vodca takzvanej podzemnej cirkvi a disident z obdobia komunistického režimu v bývalej ČSSR. (archívne foto) Foto: SITA/Pavol Demeš
30. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Od smrti generála tajnej cirkvi Jukla uplynuli dva roky

BRATISLAVA 1. mája (WEBNOVINY) – Vo štvrtok uplynú dva roky od smrti výraznej osobnosti tajnej cirkvi, politického väzňa, matematika, programátora, kňaza Vladimíra Jukla. Pri tejto príležitosti bude vo štvrtok o 12:00 svätá omša v Katedrále sv. Martina v Bratislave.

Po nej bude pešia púť k bytu, kde Vladimír Jukl býval a následne k jeho hrobu na cintoríne v Slávičom údolí. V Múzeu zločinov a obetí komunizmu bude nasledovať prezentácia CD – Spomienky MUKLa Silvestra Krčméryho a premietnutie krátkych dokumentárnych filmov o týchto osobnostiach.

Liturgia, filozofia aj ruština

Vladimír Jukl sa narodil v roku 1925 v Bratislave, kde prežil väčšiu časť svojho života. Podľa životopisu, ktorý pripravil Ústav pamäti národa, stal sa členom spoločenstva Rodina, kde sa v roku 1943 zoznámil s kňazom a profesorom Tomislavom Kolakovičom.

V tomto spoločenstve sa mladí vysokoškoláci zaoberali podrobnejším štúdiom ruštiny a východnej liturgie a filozofie. Vďaka pátrovi Kolakovičovi získal Vladimír Jukl poznanie aplikovanej kresťanskej teológie a vlastnú vnútornú spiritualitu. Spolu chceli nadviazať spoluprácu s vedúcimi ruskými činiteľmi, a tak pomôcť katolíckej cirkvi vo vtedajšom Sovietskom zväze.

V roku 1944 bol Jukl účastníkom Slovenského národného povstania. Po povstaní sa profesorovi podarilo stráviť leto v Rusku. Následne začal spolu s priateľom Silvestrom Krčmérym študovať na vysokej škole v Prahe. Tam spoločne rozvinuli hnutie laického apoštolátu, tzv. katolícku akciu, a naďalej spolupracovali s pátrom Kolakovičom, čo bolo hlavným dôvodom ich štvortýždňového zatknutia a vyšetrovania Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) v roku 1946.

Prvý vysokoškolský krúžok cirkvi

O päť rokov neskôr sa začala ŠtB špeciálne zaoberať Rodinou. Priatelia Jukla a Krčméryho boli postupne zatýkaní. Vladimíra Jukla zatkla ŠtB v auguste 1951. Po mučení a desaťmesačnej samoväzbe bol ako 27-ročný odsúdený za velezradu na 25 rokov väzenia. Na slobodu sa dostal podmienečne v roku 1965. Vo väzení strávil 13 rokov, šesť mesiacov a deväť dní. Ostatní členovia Rodiny boli odsúdení spolu na viac ako na tisíc rokov.

V roku 1966 založili Jukl s Krčmérym prvý vysokoškolský krúžok tajnej cirkvi. V roku 1968 bol prepustený na slobodu tajný biskup Korec. Po jeho odobrení začali Jukl s Krčmérym systematicky podľa Kolakovičových odporúčaní budovať tajnú cirkev ako organizáciu.

Postupne vybudovali na každej bratislavskej fakulte a v každom ročníku krúžok tajnej cirkvi. Počas štúdia s vysokoškolákmi pracovali v Bratislave a školili ich na to, aby po návrate do svojho bydliska dokázali zakladať regionálne krúžky tajnej cirkvi. Koncom sedemdesiatych rokov už existovala tajná cirkev ako organizovaná sieť po celom Slovensku. V roku 1971 Vladimíra Jukla tajne vysvätili za kňaza.

Promo Podnikám.sk milionár
Foto: Webnoviny.sk

Odporúčané články

Zomrel známy kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez Zomrela herečka Kate O’Mara, známa zo seriálu Dynastia

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...