Odborári sa chcú pobiť za chudobných, plánujú zhromaždenia

Sud, peniaze
Foto: Shutterstock

KOŠICE 19. septembra (WEBNOVINY) – Odborári chystajú podporné zhromaždenia za zvýšenie minimálnej mzdy v rámci rokovaní o vyšších kolektívnych zmluvách.

Súčasne chcú mobilizovať ľudí, aby aktívnejšie bojovali za svoje práva, najmä za právo na dôstojný život zaručené Ústavou SR.

Informovali o tom vo štvrtok na tlačovej besede v Košiciach podpredsedníčka Odborového zväzu KOVO Monika Benedeková, členovia predsedníctva Jozef Balica a Ján Šlauka. Súčasne chcú rozprúdiť širokú spoločenskú diskusiu o chudobe a sociálnom vylúčení.

Ako uviedol Balica, nízka minimálna mzda spôsobuje, že na Slovensku je chudobou ohrozených až 1,6 milióna ľudí. Podľa odborárov za hranicu chudoby sa považuje príjem 346 eur.

Najhoršie je v Prešovskom kraji

Bezdomovec
Foto: SITA/Diana Černáková

„Najhoršia situácia v tomto smere je v Prešovskom kraji, kde na hranici chudoby žije 146 000 ľudí a v ďalších troch krajoch tento ukazovateľ presahuje číslo 100 000. Je to alarmujúce a negatívne sa to odráža na životnej úrovni,“ povedal Balica.

Dodal, že z 24 okresov regiónu východné Slovensko len tri dosahujú v príjmoch celoslovenský priemer mzdy, no v Prešovskom kraji to nie je ani jeden okres. Podľa jeho vyjadrenia až 330 000 zamestnancov dosahuje v čistom mzdu menej ako je hranica chudoby.

Podpredsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková uviedla, že odborári majú možnosť ovplyvniť túto situáciu len dvoma spôsobmi, legislatívnou cestou a kolektívnym vyjednávaním.

Minimálna mzda sa zvýši

Peniaze
Foto: Shutterstock

„Máme snahu presadiť zákonom zvýšenie minimálnej mzdy, aby dosahovala aspoň hranicu chudoby. V súčasnosti totiž minimálna mzda je nižšia ako hranica chudoby. Druhým našim nástrojom je kolektívne vyjednávanie, cez ktoré sa snažíme zvýšiť príjmy zamestnancov. Len takýmto spôsobom môžeme dosiahnuť, aby sa väčšina zamestnancov vymanila spod hrozby chudoby. Osoh z toho bude mať aj naša ekonomika, keď stúpne spotreba obyvateľstva,“ povedala Benedeková.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí navrhuje, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila o 4,2 %, teda o 14,3 eura na 352 eur. O takomto návrhu má budúci týždeň v pondelok rokovať tripartita.

Pôvodný návrh rezortu práce, na ktorom sa minulý mesiac ministri Ficovej vlády so zamestnávateľmi a odbormi nedohodli, pritom hovoril o raste minimálnych zárobkov o 2,4 %, resp. o 8,2 eura na 345,9 eura.

Premiér Robert Fico však už koncom augusta odborárom avizoval, že jeho zámerom je zvýšiť minimálnu mzdu o viac ako 2,5 %. „Nebude to 2,5 percenta. Pozitívne to hovorím. Myslím si, že nájdeme nejaké číslo, len to musíme všetko zmerať, lebo to má dopady na tarify,“ povedal premiér koncom minulého mesiaca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BalicaRobert Fico