Odborári sa s vedením Volkswagenu nedohodli

Volkswagen Slovakia
Volkswagen Slovakia Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 18. februára (WEBNOVINY) – Odborári a vedenie spoločnosti Volkswagen (VW) Slovakia sa v piatok nedohodli na zvýšení miezd. Kolektívne vyjednávanie tak pokračuje.Nastal mierny posun v rokovaniach. Tie však pokračujú ďalej. Kolektívnu zmluvu chceme a musíme uzavrieť do konca roka 2011,“ povedal pre agentúru SITA šéf odborárov Zoroslav Smolinský.

Samotná spoločnosť sa ku kolektívnemu vyjednávaniu bližšie vyjadrovať nechce. „Kolektívne vyjednávanie stále prebieha, o jeho výsledkoch budeme informovať až po jeho ukončení. Terajšia kolektívna zmluva je platná až do konca marca,“ povedal pre agentúru SITA začiatkom týždňa hovorca VW Slovakia Vladimír Machalík.

Rokovanie o mzdách priviedlo minulý rok zamestnancov automobilky do štrajkovej pohotovosti. Podľa vtedajších vyjadrení Smolinského ju podporovali takmer všetci pracovníci, hovoril o 90 až 100 %. Účasť sa prejavovala iba nosením nálepiek na odevoch, výroba pokračovala bez akýchkoľvek zmien. Odborári napokon do štrajku nevstúpili, s vedením sa dohodli. Od 1. mája 2010 sa tak tarifné mzdy zamestnancov zvýšili o 3 %. Vyplatená im bola tiež jednorazová platba vo výške 215 eur.

Koncern Volkswagen pôsobí na Slovensku prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Volkswagen Slovakia. Predminulý rok ukončila svoje hospodárenie so ziskom 57 mil. eur. Obrat automobilky dosiahol 2,94 mld. eur. V bratislavskom závode vyrába Volkswagen Touareg, Audi Q7, karosérie Porsche Cayenne a prevodovky. V Martine má závod na výrobu komponentov a v Košiciach sa pripravujú autá na export do Ruska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zoroslav Smolinský
Firmy a inštitúcie Volkswagen