Aktualizované: Danko reagoval na petíciu odborárov o stanovení maximálneho veku pre odchod do dôchodku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Andrej Danko, Emil Machyna
Zľava: Predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna počas tlačového brífingu po prinesení petičných hárkov do Kancelárie NR SR pri príležitosti prijatia zástupcov petičného výboru OZ KOVO predsedom Národnej rady SR. Bratislava, 6. február 2018. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizácia: 6. februára, 17:25

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Predseda Odborového zväzu KOVO (OZ KOVO) Emil Machyna odovzdal v utorok predsedovi Národnej rady SR Andrejovi Dankovi petíciu za skorší odchod do dôchodku.

Pod petíciu sa od októbra minulého roka podpísalo vyše 126-tisíc občanov. Petíciou odborári požadujú stanoviť maximálny vek pre odchod do dôchodku na 64 rokov a vytvoriť zákonné možnosti pre skorší odchod do starobného dôchodku bez krátenia sumy dôchodku.

„Ľudia nevedia, kedy pôjdu na dôchodok a môže to byť až v 67, 68 rokoch alebo ešte viac,“ povedal Machyna na tlačovej besede po stretnutí so šéfom parlamentu. Ohraničenie dôchodkového veku na 64 rokov by bol podľa Machynu jeden z najnižších stropov v Európe.

Možnosť preddôchodku

Odborári požadujú aj vytvorenie možností pre tzv. preddôchodok, a to najmä pre ľudí, ktorí pracujú na tri zmeny alebo v nepretržitej prevádzke. „Aby títo ľudia mohli ísť do dôchodku za určitých podmienok skôr a aby im na to prispel aj zamestnávateľ,“ tvrdí šéf OZ KOVO. Podľa neho by sa mal vek odchodu do dôchodku stanoviť ústavným zákonom, aby mali ľudia v tejto otázke istotu.

Ak by podľa Machynu odborári s petíciou neuspeli, sú pripravení zbierať podpisy na vyhlásenie referenda za skorší odchod do dôchodku. „Sme presvedčení, že by sme to zvládli, lebo 126 tisíc podpisov sme nazbierali zhruba za dva mesiace, čo je veľmi krátky čas,“ dodal.

Danko súhlasí s fixným vekom

Predseda parlamentu Andrej Danko sa stotožňuje s požiadavkou odborárov na stanovenie vrchnej vekovej hranice na odchod do dôchodku. „Myšlienka fixného maximálneho veku odchodu do dôchodku má moju absolútnu podporu. Musíme mať dôchodkový strop,“ vyhlásil po stretnutí s členmi petičného výboru odborového zväzu KOVO, ktorí v petícii žiadajú, aby bol maximálny vek odchodu do dôchodku 64 rokov. Danko je podľa vlastných slov presvedčený, že dôchodkový vek sa nedá donekonečna predlžovať, preto je pevná hranica nutná.

Danko zároveň zdôraznil, že sa treba zamyslieť aj nad rozdielnym vekom odchodu do dôchodku pre mužov a ženy. „Ochrana ženy v celej spoločnosti musí byť naša téma. A to nielen pri téme dôchodku, ale aj napríklad v téme vymáhania výživného pre slobodné či rozvedené matky,“ zdôraznil Danko.

Materstvo a počet detí u žien

„U žien by sme mali brať do úvahy materstvo, počet detí,“ povedal. Dôchodkový vek by sa mal podľa neho ohraničiť aj vzhľadom na to, že ľudia sú veľmi opotrebení. „Stropovanie veku na 64 rokov má v našom poslaneckom klube plnú podporu,“ povedal Danko.

Od začiatku minulého roka sa vek odchodu do dôchodku predlžuje o určený počet dní podľa priemernej strednej dĺžky života. Od začiatku vlaňajška sa penzijný vek zvýšil o 76 dní, od začiatku tohto roka stúpol o ďalších 63 dní. V roku 2018 tak vek odchodu do dôchodku dosahuje 62 rokov a 139 dní. Predlžovanie dôchodkového veku podľa toho, ako sa bude zvyšovať stredná dĺžka života, zaviedla bývalá vláda Roberta Fica ešte v roku 2012.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoEmil Machyna
Firmy a inštitúcie OZ KOVO Odborový zväz KOVO