ODBORNÍCI: Červený kal je vysoko toxický

Maďarsko
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 8. októbra (WEBNOVINY) – Analýza toxického kalu, ktorý vyplavil maďarskú obec Kolontár a zasiahol vyše 40 kilometrov štvorcových územia, ukázala nezvyčajne vysoké množstvá arzénu a ortuti, informovala agentúru SITA biochemička Greenpeace Kateřina Věntusová. Vzorky odobrali deň po začiatku havarijného úniku červeného kalu z miestnych odkalísk v čase, keď už v obci opadla prívalová vlna toxického kalu. Zasiahnutá obec bola pokrytá vrstvou bahna a v kanáloch ešte stále bola kontaminovaná voda. Pracovníci Greenpeace odobrali vzorky v čase, keď na mieste prebiehali záchranárske práce. Testovanie odobratých vzoriek uskutočnili nezávisle od seba dve laboratóriá v Rakúsku a Maďarsku. „Hodnoty ťažkých kovov boli prekvapivo vysoké. Najmä koncentrácia arzénu je približne dvakrát vyššia ako sú zvyčajné koncentrácie v červenom kale,“ vyhodnotila Věntusová. Greenpeace preto v tejto súvislosti požaduje od maďarskej vlády, aby čo najpodrobnejšie informovala verejnosť o možných negatívnych účinkoch ťažkých kovov na životné prostredie a zdravie, realizovala podrobný monitoring zasiahnutých území a následne pripravila komplexný plán dekontaminácie.

Ekologická havária sa stala v pondelok 4. októbra asi 160 kilometrov západne od Budapešti a doteraz si vyžiadala najmenej štyri obete. Obrovská vlna jedovatého kalu dlhodobo znečistila rozsiahle územie v okolí hlinikárne v západomaďarskom meste Ajka, vrátane 280 domov. Postihnutá oblasť sa podľa úradov stala neobývateľnou. Červenkastý kal sa najprv vlial do rieky Marcal a cez rieku Rába pokračoval do Mošonského Dunaja, ktorý smeruje do hlavného toku Dunaja.
Analýza vzoriek, ktoré nechal Greenpeace testovať u Rakúskej spolkovej agentúry pre životné prostredie vo Viedni preukázali, že bahno v Kolontári obsahovalo 110 mg/kg arzénu, 1,3 mg/kg ortuti a 660 mg/kg chrómu. Podľa Věntusovej vzhľadom na množstvo vyliateho červeného kalu by to znamenalo, že do životného prostredia mohlo uniknúť až 50 ton arzénu. V odobratej vzorke vody z kanála v obci Kolontár bol obsah arzénu 0,25 miligramov na liter, čo je hodnota 25-krát vyššia ako je jej limit v pitnej vode. „Zaujímalo nás, aké sú možné zdroje kontaminácie ohrozenej oblasti. Očakávali sme, že nájdeme ťažké kovy, ale množstvá arzénu a ortuti sú prekvapujúce. Toxické znečistenie takéhoto rozsahu môže predstavovať dlhodobé riziko pre ľudské zdravie, zdroje pitnej vody a miestne ekosystémy“, povedala Věntusová.

Arzén je látka toxická pre rastliny a zvieratá. Má schopnosť hromadiť sa v ľudskom organizme a tak spôsobiť poškodenie nervového systému. Ortuť sa môže kumulovať v rámci potravinového reťazca. „Jej účinok sa preukázal najmä u rýb. Rovnako ako arzén môže u ľudí spôsobiť poškodenie nervového systému,“ vysvetlila Věntusová.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom