Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Paneurópska vysoká škola
Paneurópska vysoká škola Foto: Paneurópska vysoká škola
30. októbra 2014 SprávySlovensko od WBN/PRSITA Diskusia()

Odborníci Fakulty psychológie PEVŠ riešia šikanu na školách

BRATISLAVA 30. októbra (WBN/PR) – V súčasnosti pozorujeme prudký nárast agresivity a šikanovania u čoraz mladšej generácie. Šikanovanie školákov vrstovníkmi sa stáva dokonca celospoločenským problémom. Rozvoj nových komunikačných a informačných technológií žiaľ posunul šikanovanie aj do virtuálneho sveta.

Podľa aktuálneho prieskumu až neuveriteľných 43 % žiakov bolo svedkom šikanovania a pätina žiakov sa sama stala obeťou šikany. Svoju úlohu v procese vzniku i riešenia hrá ako rodič, tak aj učiteľ a kolektív žiakov v triede. Veľkú úlohu pri prevencii a intervencii v školách zohrávajú aj školskí psychológovia.

Fakulta psychológie Paneurópskej vysokej školy sa ako prvá vysoká škola na Slovensku aktívne zapojila do kampane boja proti šikanovaniu v školách prostredníctvom rôznorodých aktivít svojich pedagógov aj študentov.

V rámci osvety vystupujú pracovníci Ústavov školskej a pracovnej psychológie a aplikovanej psychológie Fakulty psychológie PEVŠ s témou šikanovania v médiách (RTVS, TV Markíza) a robia prednášky na tému porúch v správaní detí s dôrazom na agresiu a šikanovanie pre pedagogických a odborných zamestnancov základných a stredných škôl. V prednáškach a výcvikoch predstavujú praktické formy prevencie pred šikanóznym správaním detí medzi sebou, ale tiež spôsoby jeho včasného odhalenia a riešenia krízových situácií. Prednášky poskytujú cenné informácie učiteľom pre ich každodennú výchovnú činnosť.

Vysokoškolskí študenti Bc. a Mgr. štúdia zase sami pod supervíziou pedagógov Fakulty psychológie PEVŠ (prof. Evou Gajdošovu, PhD. a PhDr. Desankou Kanderovou, PhD.) uskutočňujú debaty a diskusie priamo v triedach so žiakmi 5. – 9.ročníkov.

Ukazuje sa, že učitelia si radi v debate s odborníkmi – psychológmi preverujú svoje prístupy a postupy v prípade riešenia šikany v triede a žiaci zase pozitívne prijímajú informácie od mladých ľudí – psychológov, keďže debatujú s nimi jazykom im blízkym, poskytujú svoje vlastné zážitky a skúsenosti a návrhy a možnosti riešenia vzťahových problémov v triede,“ povedala prof. Gajdošová.

Odporúčané články

Dve fakulty PEVŠ podľa ARRA lídrom v ukazovateli vzdelanie Európska trampolína

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...