Odborník považuje veľkú novelu verejného obstarávania za najväčšiu výzvu v tejto oblasti

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorej hlavná časť nadobudne účinnosť koncom marca, je aktuálne najväčšou výzvou v tejto oblasti. Myslí si to predseda Únie profesionálov verejného obstarávania (ÚPVO) Juraj Tkáč, pričom za veľmi dobrú správu pre samosprávy považuje to, že sa posúva limit pre zákazky s nízkou hodnotou.

Tie podľa neho predstavujú najjednoduchší a najefektívnejší spôsob, ako sa dá zrealizovať proces verejného obstarávania.

Priestor pre jednoduchšiu realizáciu projektov

Tento limit sa pre samosprávu posúva pri tovaroch a službách, napríklad služba parkovacej politiky, zo 70-tisíc eur na 180-tisíc eur bez DPH . Vzniká podstatne vyšší manévrovací priestor pre obce realizovať zmysluplnejšie projekty jednoduchšie a rýchlejšie,“ povedal Tkáč vo štvrtok v rámci online diskusie ITAPA Digital Talk na tému Moderné technológie pre mestá a obce.

Práve zákazky s nízkou hodnotou sú podľa odborníka najrýchlejšie, pretože pri nich nie sú také dlhé zákonné lehoty ako pri obstarávaní, napríklad výstavby diaľnic, ktoré môže trvať aj rok či dva. „Zákazku s nízkou hodnotou sa dá zrealizovať za týždeň, dva bez porušení zákonných princípov,“ uviedol predseda ÚPVO. Zákazky s nízkou hodnotou sa podľa experta tiež dajú deliť na menšie časti a takto šetriť verejné zdroje.

Prípravné trhové konzultácie

Ako Tkáč poznamenal, samosprávy nemusia hneď vopred vyhlásiť obstarávanie napríklad na informačný systém. Aj pri zákazkách s nízkou hodnotou môžu použiť takzvané prípravné trhové konzultácie.

Prípravná trhová konzultácia spočíva práve v tom, že starosta nemusí byť expert na parkovaciu politiku, alebo akúkoľvek inú tému. Oficiálne osloví všetky subjekty, ktoré pôsobia na trhu v oblasti, napríklad parkovacej politiky, a získa návrhy, akým spôsobom sa dá riešiť parkovacia politika,“ vysvetlil Tkáč. Proces verejného obstarávania nemá byť podľa neho cieľom, ale prostriedkom pre realizáciu efektívnych riešení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Tkáč