Odborník sa vyjadril k americkým clám, vyzýva EÚ na predloženie realistickej bilaterálnej zmluvy

Európska únia
Foto: ilustračné, thinkstock.com

BRATISLAVA 1. mája (SITA) – Americký prezident Donald Trump má právo kritizovať vyššie clá, ktoré uplatňuje Európska únia na dovozy z USA, celkové usporiadanie vzájomných ekonomických vzťahov však voči jeho krajine vôbec nie je neférové.

Z poľnohospodárskych ciel profituje hlavne Francúzsko

Uviedol to v pondelok profesor Gabriel Felbermayr, expert na obchodnú politiku, ktorý pôsobí v poprednom nemeckom ekonomickom inštitúte Ifo. EÚ vyzval, aby Washingtonu predložila serióznu a realistickú ponuku bilaterálnej obchodnej zmluvy.

Aby bol takýto návrh prijateľný, musí sa zaoberať aj ochranárskym prístupom Únie v otázke poľnohospodárskych produktov, ako aj problematikou ciel na priemyselné tovary, uviedol ekonóm.

„Z poľnohospodárskych ciel profitujú najmä francúzski farmári, má to ale negatívny dopad na všetkých európskych spotrebiteľov v dôsledku vyšších cien potravín. Nemecko potrebuje v tejto otázke zaujať voči Francúzsku veľmi pevný postoj,“ zdôraznil ekonóm Felbermayr.

Správna stratégia

Únia by mala podľa neho na druhej strane veľmi jasne reagovať vo všetkých prípadoch, keď USA svojimi clami porušujú pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Európsku hrozbu zaviesť odvetné clá na produkty ako motocykle Harley Davidson, džínsy Levi’s a bourbon preto považuje za „správnu stratégiu“, pri ktorej má únia zotrvať. V opačnom prípade by totiž Únia riskovala svoju dôveryhodnosť, čo by mohlo priviesť aj iné krajiny k spochybňovaniu pravidiel WTO.

EÚ by sa ale mala za každých okolností vyvarovať protekcionistických ciel na výrobky z ocele a hliníka. „Oceliarskemu a hlinikárenskému priemyslu by to mohlo vyhovovať, z ekonomického pohľadu by ale bola takáto reakcia škodlivá a narušila by jednotu v rámci WTO,“ zdôraznil ekonóm.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie WTO Svetová obchodná organizácia