Odborový zväz Kovo avizuje generálny štrajk, ide o reakciu na klesajúcu životnú úroveň na Slovensku

PROTEST: Za zastavenie rozvratu sociálneho štátu
Predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 15. marca 14:05

Na klesajúcu životnú úroveň na Slovensku bude reagovať Odborový zväz (OZ) Kovo sériou protestných rokovaní. Ako na utorkovom brífingu v žilinskom Dome odborov vyhlásil predseda Rady OZ Kovo Emil Machyna, odborárske protesty by mali v máji vyvrcholiť generálnym štrajkom.

Prepad životnej úrovne

Podľa Machynu životná úroveň obyvateľov Slovenska zaznamenáva v súčasnej sociálno-ekonomickej situácii výrazný prepad. „Musíme dbať na sociálne istoty zamestnancov. Oni musia mať garanciu, že ak budú slušne pracovať, nebudú sa obávať o adekvátny príjem,“ skonštatoval Machyna.

Odborári podľa jeho slov žiadajú návrat zavedených benefitov, akými sú zastropovanie dôchodkového veku, víkendové a nočné príplatky a zákonom garantované tempo rastu minimálnej mzdy. „Ak aktuálne zdražovanie pri súčasnom inflačnom tlaku nezastavíme, ľudia budú padať na kolená,“ povedal Machyna.

Kovo nevylúčilo generálny štrajk

OZ Kovo chystá informačnú kampaň vo všetkých podnikoch, ktoré zastupuje. V apríli budú nasledovať protestné akcie predovšetkým v krajských mestách a v prípade nutnosti aj generálny štrajk.

„Uvedomujeme si, že generálny štrajk je vážna vec a vyžaduje si prípravu. Chceme zastaviť prácu vo všetkých podnikoch, ktoré spadajú pod náš odborový zväz. Najprv počítame s hodinovým štrajkom a prerušením práce na jednu hodinu. To nepoškodí ekonomiku firiem, ale poukážeme na našu jednotu. Ak to však nepomôže, sme odhodlaní prejsť na dlhší generálny štrajk,“ dodal predseda OZ Kovo.

Podporu aktivitám OZ Kovo vyslovil aj prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Slovenska Marián Magdoško. „Určite sa vynasnažím, aby sa čo najviac odborových zväzov zapojilo do protestných aktivít, lebo naozaj už nastala hodina H,“ podotkol Magdoško.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil MachynaMarián Magdoško
Firmy a inštitúcie KOZ Konfederácia odborových zväzov SROZ KOVO Odborový zväz KOVO