Odbory kritizujú daňovo-odvodovú reformu a Zákonník práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emil Machyna
Emil Machyna Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Odborový zväz (OZ) Kovo nesúhlasí s vládnym návrhom novely Zákonníka práce ako aj s návrhom daňovo-odvodovej reformy. Ako v utorok na tlačovej konferencii informoval predseda OZ Kovo Emil Machyna, naďalej nesúhlasia s reťazením pracovných pomerov, vypustením ustanovenia o minimálnych mzdových nárokoch, zvýšenie počtu nadčasov a uvoľňovanie podmienok kolektívneho vyjednávania v prospech zamestnávateľov. „Máme obavu, že aj na tých veciach, na ktorých sme sa dohodli, ako sú normy spotreby práce, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a ďalšie, že sa v parlamente budú ešte meniť, lebo nemáme istotu, že vláda má takú silnú pozíciu a pani premiérka dokáže presvedčiť poslanecké kluby, že zagarantujú, že Zákonník práce prejde v takejto podobe,“ povedal Machyna.

Odborári podľa Machynu považujú ustanovenie o minimálnych mzdových nárokoch za závažnú vec. Jeho vypustenie zo Zákonníka práce môže podľa jeho slov oslabiť pozíciu odborov pri kolektívnom vyjednávaní a naruší ochranu zamestnancov, ktorí nie sú organizovaní v odboroch. Minimálne mzdové nároky totiž predstavujú šesť úrovní minimálnej mzdy podľa stupňa náročnosti práce. Minimálna mzda napríklad upratovačky je v súčasnosti vďaka tomu nižšia než minimálna mzda účtovníčky a tá je zasa nižšia než minimálna mzda pracovníka v riadiacej funkcii. „Ak sa tento paragraf zmení, nič už nebude chrániť zamestnanca, a je to aj porušenie ústavy podľa nás, kde má zamestnanec právo mať určitú odmenu za vykonanú prácu, ktorá je diferencovaná podľa kvality, zodpovednosti, zručnosti a vzdelania. Dnes to tak nebude a môžu byť všetci na minimálnej mzde, čo je veľké riziko pre každého zamestnanca,“ konštatoval Machyna.

OZ Kovo kritizuje najmä superhrubú mzdu

Na návrhu daňovo-odvodovej reformy OZ Kovo kritizuje predovšetkým zavedenie superhrubej mzdy a s ňou súvisiace zníženie sociálnych a zdravotných odvodov, keď zároveň vzrastie daň z príjmu o takmer 100 %. Podľa Machynu vláda zavedením superhrubej mzdy presunie odvodovú záťaž len na zamestnancov a zvýši ich daňové zaťaženie, ktoré bude na úrovni 69 %, čo je najviac v EÚ. Superhrubá mzda je podľa neho navyše len prípravou na zavedenie odvodového bonusu z dielne predsedu vládnej strany SaS Richarda Sulíka, ktorú považujú odborári za hazardovanie s celým sociálnym systémom Slovenska.

„Je nelogické, že pri insolventnosti niektorých fondov a nemocníc dnes chceme znížiť odvody do Sociálnej poisťovne na úrovni takmer 24 %, odvody do zdravotnej poisťovne skoro 14 % a zvýšiť dane o 100 %, lebo budú platené z celej superhrubej mzdy vrátane odvodov,“ uviedol Machyna a kritizoval taktiež zámer znížiť odpočítateľnú položka z 13,5 násobku životného minima na 12 ako aj zrušiť nezdaniteľnú časť na nepracujúcu manželku. „To je ďalšie zníženie príjmov pre ľudí, ktorí sú zamestnaní,“ doplnil šéf odborárov.

Podľa Machynu nie je ani jasné, ako chce vláda nahradiť výpadok príjmov do Sociálnej poisťovne a zároveň garantovať dôchodky. „Nikto nám nepovedal, akým spôsobom sa vyrieši deficit v priebežnom systéme, ak dnes je tam už veľký a ak odvody pôjdu ešte nižšie, tak bude ešte väčší,“ vyjadril sa Machyna.

Živnostníci by podľa odborárov nemali mať zníženú výšku zdravotných odvodov, keďže ak sú chorí, čerpajú zo systému rovnako ako zamestnanci. Do Sociálnej poisťovne by však živnostníci mali platiť tak, aby dostávali na dôchodku aspoň životné minimum. „Ak nedostane životné minimum, tak všetci ostatní sa potom skladáme, čo je podľa nás nespravodlivé,“ povedal Machyna. Potvrdil taktiež, že v súvislosti s odvodovou reformou chcú robiť nátlakové akcie. „Chceme robiť stretnutia s ľuďmi po všetkých podnikoch, aby mali dostatok informácií a ukázať im, aké riziká im hrozia,“ dodal šéf odborárov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Machyna