Odchod Grécka môže poškodiť dôveru v euro, varuje Juncker

Foto: SITA/AP

BERLÍN 1. júna (WEBNOVINY) – Šéf Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker varoval, že odchod Grécka z eurozóny môže poškodiť dôveru v jednotnú európsku menu. „Nezdieľam myšlienku, že budeme mať menej prekážok a obmedzení v prípade, že sa Grécko vzdá eura,“ povedal Juncker pre pondelkové vydanie novín Süddeutsche Zeitung.

Podľa Junckera by prípadný odchod Grécka z eurozóny „upevnil v hlavách ľudí myšlienku, že euro nie je neodvolateľné“. Juncker zároveň vyhlásil, že japonský premiér Šinzo Abe počas stretnutia s ním jasne povedal, že japonské investície v Európe závisia od dôvery v euro.

Dohoda by sa mohla uzavrieť tento týždeň

Eurokomisár Günther Oettinger pripúšťa, že dohoda medzi Gréckom a veriteľmi by sa mohla uzavrieť tento týždeň. „Naďalej potrebujeme pokrok na úrovni pracovných skupín, aby sme mohli možno už aj koncom týždňa odsúhlasiť reformnú agendu. To by odomklo vyplatenie poslednej tranže pomoci zo súčasného programu pomoci,“ povedal v pondelok.

Zároveň však krotil očakávania akéhokoľvek prelomu, ktorý by pramenil zo stretnutia medzi šéfom Európskej komisie Jean-Claudom Junckerom, francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Bez MMF to nebude fungovať

Rokovania medzi Gréckom a veriteľmi sa zintenzívnili, keďže Grécko má 5. júna splatiť časť svojich záväzkov a 30. júna sa končí predĺženie úverového programu. Juncker vyzval MMF, aby ďalej podporoval Grécko. „Bez MMF to nebude fungovať,“ uviedol. Podľa Oettingera sa rokovania hýbu napríklad v prípade reformy dane z pridanej hodnoty, problémom je však naďalej dôchodková reforma a reforma trhu práce.

Merkelová, Hollande a grécky premiér Alexis Tsipras sa v nedeľu počas telefonického rozhovoru zhodli na tom, že je potrebná rýchla dohoda Grécka s veriteľmi. Informoval o tom grécky predstaviteľ. Telekonferencia sa uskutočnila „vo veľmi dobrej atmosfére“, dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aléxis TsíprasGünther OettingerJean-Claude JunckerŠinzo Abe
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia