Odchod Grékov z eurozóny má podporu, darilo by sa im lepšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: Ilustračné, SITA/AP

BERLÍN 9. marca (WEBNOVINY) – Odchodom z eurozóny by Grécko získalo „veľkú príležitosť“ na rozvoj svojej ekonomiky a krajina by sa neskôr mohla vrátiť do menovej únie „z pozície sily“. Vyhlásil to v pondelok šéf hospodárskeho výboru nemeckého parlamentu Peter Ramsauer.

Pokračovanie zdĺhavých rokovaní s vládou v Aténach podľa neho dáva iba malý zmysel. Bývalý minister dopravy podporil vystúpenie Grécka z eurozóny pravdepodobne ako doteraz najvplyvnejší predstaviteľ bloku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, napísala agentúra Reuters.

Merkelová a Schäuble chcú Grékov v eurozóne

„Odchodom z eurozóny, ako to naznačil minister financií (Wolfgang) Schäuble, by krajina z menovej perspektívy vďaka novej drachme mohla obnoviť svoju konkurencieschopnosť,“ napísal Ramsauer v komentári pre denník Bild. „Vďaka tomu by Grécko získalo veľkú príležitosť na obnovu svojej ekonomiky a verejnej správy. Krajina by tak splnila podmienky na to, aby sa mohla vrátiť do eurozóny z pozície sily,“ dodal predstaviteľ bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU).

Kancelárka Merkelová a minister financií Schäuble vo verejných vyjadreniach podporujú zotrvanie Grécka v eurozóne. Vysokí predstavitelia vlády v Berlíne však stále viac spochybňujú ochotu Grécka plniť reformy, ktorými medzinárodní veritelia podmieňujú uvoľnenie ďalšej finančnej pomoci.

Nesúhlas zákonodarcov bol najvýraznejší za päť rokov

V nemeckom parlamente minulý mesiac odmietlo predĺženie záchranného programu pre Grécko 29 poslancov Merkelovej bloku strán CDU/CSU. Nesúhlas konzervatívnych zákonodarcov s konkrétnym opatrením v rámci záchranných mechanizmov eurozóny tak bol najvýraznejší od prepuknutia dlhovej krízy v eurozóne pred piatimi rokmi.

Ministri financií členských krajín eurozóny v pondelok rokujú v bruselskom sídle EÚ o gréckom návrhu reforiem ako podmienke pokračovania medzinárodnej finančnej pomoci pre juhoeurópsku krajinu pod vedením novej vlády premiéra Aléxisa Tsíprasa. Grécky minister financií Jánis Varoufákis v tejto veci varoval, že v prípade pondelňajšieho záporného stanoviska ministrov hrozí krajine referendum či dokonca predčasné voľby.

Grécko sa s veriteľmi vo februári dohodlo na štvormesačnom predĺžení súčasného záchranného programu. Súčasťou dohody bol aj zoznam dohodnutých reforiem. Detailnejšiu podobu reforiem má grécka vláda podľa dohody predložiť do konca apríla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Janis Varoufakis