Odchod Vonnovej je aj koncom americkej éry v zjazdovom lyžovaní, zostala len Shiffrinová

Mikaela Shiffrinová
Američanka Mikaela Shiffrinová. Foto: SITA/AP.

AARE 13. februára (WebNoviny.sk) – V americkom zjazdovom lyžovaní sa odchodom Lindsey Vonnovej zo scény končí jedna veľká súťažná éra. Zostáva síce fenomenálna Mikaela Shifffrinová, ale za týmto celosvetovo výnimočným zjavom zíva výkonnostná priepasť.

Nepostavili ani vlastné mužstvo

Len nedávno sa najlepší americkí zjazdári vyhrievali na slniečku celosvetovej popularity aj úspechov. Kvarteto Lindsey Vonnová, Bode Miller, Julia Mancisová a Ted Ligety sa od roku 2002 postaralo o 40 medailí zo svetových vrcholných podujatí.

Pätnásť z nich sa zrodilo na zimných olympijských hrách a ďalších dvadsať päť na majstrovstvách sveta. Dôkazom súčasného ústupu z pozícií je aj absurdná situácia, keď Američania nepostavili svoje družstvo do tímovej súťaže na majstrovstvách sveta v Aare. Trio Vonnová, Miller, Mancusová už má po kariére a Ligety je v tzv. útlmovej fáze.

„Ustupujeme. Ani si nepamätám obdobie, keď sme mali na majstrovstvách sveta iba dvoch či troch ľudí na disciplínu namiesto plnej kvóty štyroch,“ upozornila Vonnová.

Chcú mať konkurencieschopných zjazdárov

„Okrem toho sme mali solídnu skupinu konzistentných pretekárov, ktorí na vrcholných pretekoch zakaždým útočili na pódium a medaily. Teraz ich nemáme, zostala iba Mikaela,“ kriticky doplnila Vonnová.

„Za Shiffrinovou nemáme dostatočné množstvo kvality, tá tam teraz chýba. Je pred nami misia, aby sme to zmenili,“ priznal šéf Americkej lyžiarskej a snoubordovej federácie Tiger Shaw.

Američania začali pracovať na „Projekte 2026“. Na zimných olympijských hrách v tomto roku chcú mať konkurencieschopných zjazdárov. „Je to odkaz pre náš všetkých, aby sme dovtedy zastavili krivku úpadku a opäť vychovali primeranú svetovú kvalitu,“ dodal Shaw.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bode MillerJulia MancusováLindsey VonnováMikaela Shiffrinová