Oddlžovanie nemocníc je podľa Špánika nevyhnutné, Krejčí kritizuje ministerstvo za cenotvorbu

Marek Krajčí
Člen hnutia OĽaNO Marek Krajčí Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zlyháva v cenotvorbe. Uviedol to v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 poslanec hnutia OĽaNO Marek Krajčí.

Slabé opatrenia

„Totiž mnohé koncové – fakultné, štátne nemocnice realizujú výkony, ktoré nemajú nakoniec zaplatené. Hovoríme o ekonomicky oprávnených nákladoch. Toto je naozaj veľký problém a vyhovárať sa na DRG, ktoré vieme, že bude nabiehať mnoho rokov, a dovtedy čakať v tomto marazme zadlžovania sa a nevyriešiť dostatočne kvalitne cenotvorbu, nie je dobrá cesta,“ povedal. Opatrenia, ktoré sa uskutočnili, podľa neho sú slabé a majú minimálny efekt.

Podľa poslankyne hnutia Sme rodina Zuzany Šebovej by cenotvorbu za výkony malo robiť ministerstvo zdravotníctva, nie zdravotné poisťovne. Pôvodne to mal robiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ten to však podľa poslankyne nerobí.

„Za ukončenú chirurgickú hospitalizáciu napríklad niekde v Revúcej dostanete 660 eur, ale za takú istú ukončenú chirurgickú hospitalizáciu v Nemocnici sv. Michala dostanete 1 170 eur. Ako môže niečo takéto fungovať?“ pýta sa poslankyňa.

Zisk z verejných financií

Šebová tiež upozornila, že zdravotné poisťovne by nemali vytvárať zisk z verejných financií, tieto peniaze by sa mali vracať do zdravotníctva. Priestor na zisk vidí v pripoistení.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podotkla, že rezort „zosekal“ platby za CT, magnetickú rezonanciu (MR) a rádiodiagnostiku. „Tak ako to bol lukratívny biznis na začiatku, garantujem vám, že tak lukratívny biznis to nie je,“ povedala. Šéfka rezortu zdravotníctva konštatovala, že bude len a len rada, čím viac diagnostických metód, MR, CT sa podarí dostať naspäť do rúk štátu.

„Keď som bola lekárka, veľmi ma rozčuľovalo, prečo napríklad máte v jednom zdravotníckom zariadení súkromný magnet a štátny magnet (MR – pozn. redakcie). Ja si myslím, že to je neakceptovateľné, keď sa jedná o koncovú nemocnicu, tam všetko má byť v štátnych rukách,“ uviedla Kalavská. Ministerka diskutovala na túto tému už aj s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý rovnako vyhlásil, že takýto stav nemôže akceptovať.

Nárast záväzkov

Rezort zdravotníctva zaznamenal v minulom roku celkový stav záväzkov 1,46 miliardy eur. V porovnaní s rokom 2016 ide o nárast o 81,34 mil. eur. Najväčší rast záväzkov vykázali zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Vyplýva to z informácie o vývoji dlhu v rezorte zdravotníctva za rok 2017, ktorú v stredu zobrala na vedomie vláda.

„Dlhy v zdravotníctve stále sú, žiaľ aj sa tvoria ešte. Napriek určitým opatreniam, ktoré už boli prijaté a ktoré sa realizujú. Niektoré čísla zatiaľ nevystihujú úplne podstatu, pretože sa v nich neodrážajú niektoré pozitívne trendy,“ povedal po rokovaní vlády štátny tajomník rezortu zdravotníctva Stanislav Špánik.

Pripomenul, že dofinancovanie 30 miliónmi eur sa uskutočnilo začiatkom roka 2018. Príčin, prečo sa nemocnice zadlžujú, je podľa štátneho tajomníka veľa. „Jednou z nich je aj problém platieb zdravotných poisťovní,“ povedal Špánik s tým, že mnohokrát sa vyšetrenia robia duplicitne. Oddlžovanie nemocníc je podľa neho nevyhnutné.

Po lehote splatnosti

Celkové záväzky po lehote splatnosti boli vo výške 791,13 mil. eur, čo je v medziročnom porovnaní viac o 143,89 mil. eur, keďže v roku 2016 boli celkové záväzky po lehote splatnosti na úrovni 647,24 mil. eur.

Stav záväzkov spolu na úrovni istiny v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti MZ SR bol k 31. decembru 2017 vo výške 833,69 mil. eur, z toho záväzky po lehote splatnosti boli v sume 679,24 mil. eur a záväzky v lehote splatnosti tvorili 154,45 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMarek KrajčíPeter PellegriniZuzana Šebová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina - Boris Kollár