Odídenci zo Siete vstúpia do Mosta-Híd, zmení sa koalícia?

Béla Bugár, Andrej Hrnčiar
Zľava: Bývalý člen strany Sieť Andrej Hrnčiar a predseda klubu Most-Híd Béla Bugár počas tlačovej besedy o vstupe piatich bývalých poslancov strany Sieť do klubu Most-Híd. Bratislava, 17. august 2016. Foto: SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) – Pätica poslancov parlamentu na čele s Andrejom Hrnčiarom, ktorá v utorok odišla zo strany Sieť, vstúpi do poslaneckého klubu Most-Híd. V stredu to po rokovaní s Hrnčiarom oznámil predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Toto rozhodnutie ešte vo štvrtok schváli predsedníctvo strany. Už vo štvrtok by sa mal konať aj poslanecký klub za účasti pätnástich poslancov, teda pôvodných desiatich z Mosta-Híd a piatich nových.

Bugár predpokladá, že Fico zavolá Brecelyho

Podľa Bugára treba zo vzniknutej situácie vyvodiť dôsledky. „Treba rozmýšľať ako ďalej. Bude tu ďalší klub s 15 poslancami. Je to vec premiéra a Koaličnej rady, či bude naďalej fungovať štvorkoalícia alebo vznikne trojkoalícia,“ uviedol Bugár, ktorý predpokladá, že Fico zavolá predsedu Siete Romana Brecelyho a bude sa ho pýtať, koľkými poslancami vie podporiť koalíciu.

„Ak nebude vedieť preukázať podporu, s jedným alebo dvoma poslancami nebude môcť ministerstvo obhájiť,“ uviedol s tým, že ak nedostanú od Brecelyho dobrú odpoveď, tak bude Most-Híd požadovať rezort dopravy, ktorý vedie práve Brecely. „Ak vznikne trojkoalícia. Budeme o tomto poste rozprávať s koaličnými partnermi,“ dodal Bugár.

Bugár zároveň oznámil, že pätica poslancov vstúpi do klubu Most-Híd ako jednotlivci, nie ako platforma. Vo štvrtok teda do klubu pribudnú okrem Hrnčiara poslanci Eduard Adamčík, Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor a Igor Janckulík. „Je to posilnenie, pretože naše priority bude presadzovať pätnásť poslancov,“ povedal. Podľa neho s päticou poslancov existuje silná programová zhoda. Preto vníma vstup poslancov do klubu Most-Híd ako logické vyústenie situácie.

Je to najlepšie rozhodnutie, hovorí Hrnčiar

Podľa Hrnčiara vstup poslancov do klubu Most-Híd je najlepšie rozhodnutie vzhľadom na koalíciu. „Nebolo by dobré, aby koalíciu podporovali nezaradení poslanci. Budeme rešpektovať dohody, ktoré vzniknú v klube,“ konštatoval.

Bugár zároveň povedal, že s Hrnčiarom nerokoval o obsadení postu ministra dopravy ani šéfov spoločností, ktoré patria pod tento rezort. Zaoberať sa tým budú, keď bude dohoda na obsadení ministerstva. „Otázka postov sa bude riešiť na Koaličnej rade,“ povedal aj Hrnčiar. To sa týka aj jeho funkcie podpredsedu NR SR.

Na otázku, ak by dostal ponuku stať sa ministrom dopravy, Hrnčiar odpovedal: „Odmietol by som takú ponuku.“ Hrnčiar v minulom volebnom období odišiel z klubu Most-Híd. Vtedy sa vzdal poslaneckého mandátu. Dnes na takýto krok nevidí dôvod, pretože teraz odišiel zo strany, kde boli nedemokratické princípy a odišlo naraz viacero poslancov.

Pätica poslancov NR SR na čele s Andrejom Hrnčiarom odišla v utorok zo strany Sieť. Poslanci hneď po odchode oznámili, že chcú rokovať s poslaneckým klubom strany Most-Híd o možnosti vstúpiť do tohto klubu. Predsedníctvo Most-Híd v utorok poverilo vedenie strany rokovaním s päticou poslancov.

Most-Híd neotvorí podľa Bugára otázku zotrvania ministra vnútra Roberta Kaliňáka vo funkcii. Bugár to povedal v súvislosti s tým, že sa pravdepodobne bude modifikovať Koaličná zmluva po zmene pomerov v parlamente.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarBéla BugárIgor JanckulíkKatarína CséfalvayováMartin Fedor
Firmy a inštitúcie Most-Híd