Odídenci zo Smeru chcú odstaviť Lipšica z hry o generálneho prokurátora a kritizujú OĽaNO

PELLEGRINI: Predstavil novú politickú stranu HLAS
Bývalí členovia strany SMER-SD, zľava v popredí: Denisa Saková, podpredseda NR SR Peter Pellegrini a Ľubica Laššáková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Poslanci novoznikajúcej strany Hlas – sociálna demokracia predložia počas druhého čítania novely zákona o prokuratúre vlastný pozmeňujúci návrh. Žiadajú v ňom aj to, aby sa generálnym prokurátorom mohla stať osoba s čistým výpisom z registra trestov.

Na pondelkovej tlačovej besede o tom informovali Richard Raši, Peter Pellegrini, Denisa Saková, Peter Žiga, Erik Tomáš, Ľubica Laššáková a Matúš Šutaj Eštok.

„Pokiaľ by tento poslanecký návrh schválený nebol, je jasné, že celý tento zákon bol robený iba kvôli jednému človeku, kvôli pánovi Lipšicovi,“ uviedol na tlačovej besede Raši.

Pridajú ďalšie dva návrhy

Daniel Lipšic v roku 2017 zrazil autom chodca, ktorý nehodu neprežil. Bývalý politik Lipšic má preto zápis v registri trestov.

Poslanci okolo Pellegriniho zároveň pridajú ďalšie dva návrhy k zákonu o prokuratúre. Ako uviedli, chcú, aby sa zúžil okruh možného výberu kandidátov na generálneho prokurátora tak, aby sa o túto funkciu mohol uchádzať iba prokurátor.

Rovnako chcú, aby bolo vyňaté zo zákona, že parlament môže odvolať generálneho prokurátora, ak prestane funkciu vykonávať riadne, čestne, nezávisle a nestranne. Myslia si, že koalíciou navrhované vágne znenie zákona je pákou na ovládnutie prokurátúry.

Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Peter Pellegrini zároveň kritizoval vládne hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) za to, že vybrali 70 kandidátov na prednostov okresných úradov. Hnutie o tom informovalo na pondelkovom tlačovom brífingu.

Politizácia štátnej správy

Pellegrini sa ospravedlnil zamestnancom okresných úradov za Matovičove slová. Premiér zamestnancov úradov podľa Pellegriniho nazval „korupčnou bandou a nemal na nich jedného dobrého slova“.

„To, čo predviedol Igor Matovič, je čistá politizácia štátnej správy v priamom prenose,“ uzavrel Pellegrini.

Odídenci zo strany Smer-SD zároveň komentovali body utorňajšej deviatej schôdze parlamentu. Medzi nimi aj ich návrh zákona o opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže.

Poslanci novovznikajúcej strany Hlas chcú napríklad zrušiť povinnosť predkladať v listinnej podobe verejným orgánom kópiu rodného, sobášneho, úmrtného listu, potvrdenie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania či potvrdenie o pobyte.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicDenisa SakováErik TomášIgor MatovičĽubica LaššákováMatúš Šutaj EštokPeter PellegriniPeter ŽigaRichard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokracia