Odísť z EÚ alebo ostať? Takto by v referende volili Slováci

Európska únia
Respondentov, ktorí by hlasovali za zotrvanie v Európskej únii, sa opýtali, prečo by tak hlasovali. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 23. júna (WebNoviny.sk) – Ak by sa na Slovensku konalo referendum o zotrvaní krajiny v Európskej únii, za zotrvanie by sa vyslovilo 62,1 percenta občanov, vystúpiť by chcelo 22,6 percenta a 15,3 percenta občanov nevedelo povedať.

Obrazom: Briti rozhodujú o svojej budúcnosti

Vyplýva to z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý robili od 14. do 20. júna na výberovej vzorke 1003 respondentov. Tí odpovedali na otázku: „Teraz si, prosím, predstavte, že by sa na Slovensku konalo referendum o zotrvaní krajiny v Európskej únii. Ako by ste v takomto referende hlasovali – za zotrvanie Slovenska v EÚ alebo za vystúpenie Slovenska z EÚ?“. Výsledky prieskumu agentúre SITA poskytol Martin Slosiarik

Respondentov, ktorí by hlasovali za zotrvanie, sa opýtali, prečo by tak hlasovali. Odpoveď: „lebo EÚ je dobrý projekt, bez ktorého by bola mierová a prosperujúca budúcnosť Európy nemožná“ si zvolilo 43,5 percenta.

Ďalších 37,5 percenta opýtaných tvrdí, že „EÚ síce funguje zle, ale vystúpenie by bolo pre Slovensko veľmi nákladné“. Necelá pätina respondentov (18,3 %) za hlavný dôvod zotrvania v EÚ uviedla, že „síce EÚ nemá perspektívu, ale dnes by bolo veľmi riskantné z EÚ vystúpiť“. Inú odpoveď za zotrvanie uviedlo 0,7 percenta respondentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom