Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/AP
6. októbra 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(28)

Odluku cirkví od štátu poslanci zamietli

BRATISLAVA 6. októbra (WebNoviny.sk) – Cirkvi na Slovensku budú tak ako doteraz financované priamo zo štátneho rozpočtu. Parlament v utorok nepodporil novelu zákona o dani z príjmov, v ktorej finančnú odluku cirkví od štátu presadzovali nezaradení poslanci Daniel Krajcer, Martin Chren, Juraj Miškov a Jozef Kollár.

“Odluka cirkví od štátu je poslednou úplne nesplnenou požiadavkou novembra 1989. Je naozaj načase, že dnes, takmer 26 rokov od nežnej revolúcie, sa táto téma dostáva do národnej rady,” povedal v pléne autor zákona Daniel Krajcer.

Odluka cirkví od štátu sa v podobe zákona dostáva do slovenského parlamentu po prvýkrát v histórii samostatného Slovenska. Krajcer o tejto téme rokoval s registrovanými cirkvami ešte ako minister kultúry. Na pôde parlamentu založil neformálnu pracovnú skupinu poslancov viacerých politických strán. Podľa Krajcera nie je prekážkou odluky ani platná Základná zmluva so Svätou stolicou.

“Financovanie cirkví na Slovensku upravuje ešte komunistický zákon z roku 1949. Vatikánska zmluva nestanovuje, ako majú byť cirkvi na Slovensku financované a je v moci slovenského parlamentu zmeniť starý systém s cieľom dať viac slobody občanom, ale aj samotným cirkvám,” vysvetlil exminister kultúry.

Duchovní sú de facto zamestnancami štátu

Podľa definície je odluka cirkvi a štátu politickou a legislatívnou doktrínou, ktorá vyhlasuje, že štát a všetky náboženské inštitúcie majú byť navzájom od seba nezávislé a oddelené. Zahŕňa v sebe dva princípy: slobodu vierovyznania a sekulárnu vládu. Duchovní registrovaných cirkví sú dnes podľa poslancov okolo Juraja Miškova vlastne de facto zamestnancami štátu.

“Štát však má vykonávať svoje činnosti vo verejnom záujme, v prospech všetkých občanov – a nie len ich časti. Povinné financovanie cirkevných aktivít aj z daní neveriacich tak prispieva k zbytočnej polarizácii spoločnosti,” konštatujú predkladatelia. Zmena financovania cirkví z neadresného – cez štátny rozpočet – na adresné, prostredníctvom daňovej asignácie vytvorí podľa nich priamy vzťah medzi občanmi, cirkvami a charitatívnymi organizáciami.

Opoziční poslanci predstavujú model finančnej odluky štátu a cirkví, založený na zmene spôsobu financovania nielen aktivít cirkevných, ale i obnovy národných kultúrnych pamiatok, starostlivosť o ne predstavuje podstatnú časť výdavkov registrovaných cirkví a náboženských spoločností v Slovenskej republike.

Peniaze
Foto: Shutterstock

Prispieť mali podľa návrhu občania

Predložený model finančnej odluky cirkví od štátu odstraňuje previazanosť a závislosť všetkých cirkví od vládnej moci. Zároveň vytvára priestor pre celkové zvýšenie financií, plynúcich na tieto účely, avšak nie z rozhodnutia politikov, ale občanov samotných. Nezabúda na riešenie historického dlhu pri obnove a rozvoji slovenského kultúrneho a historického dedičstva pre budúce generácie.

“Navrhujeme, aby každý občan sám rozhodol o tom, či chce prispieť na fungovanie registrovaných cirkví a náboženských spoločností, a to prostredníctvom poukázania podielu zaplatenej dane z príjmov fyzických osôb do výšky 2 % jednej cirkvi podľa vlastnému výberu – analogicky, ako je to dnes pri poukázaní podielu dane na verejnoprospešný účel (mimovládnym organizáciám),” konštatoval Krajcer.

Finančné prostriedky zo zaplatenej dane, ktoré nebudú takýmto spôsobom asignované konkrétnym cirkvám, budú poukázané novozaloženému Fondu na obnovu kultúrneho dedičstva, ktorý takéto finančné prostriedky vynaloží na obnovu národných kultúrnych pamiatok (NKP).

Polovica prostriedkov tohto fondu bude využitá na obnovu NKP vo vlastníctve cirkví a rozhodovať o nej bude komisia, zložená zo zástupcov cirkví. Druhá polovica prostriedkov tohto fondu bude využitá na obnovu ostatných NKP a rozhodovať o nej bude komisia zložená zo zástupcov Ministerstva kultúry SR a kultúrnej obce. Podrobnosti fungovania tohto fondu upraví samostatný zákon.

Poslanci odmietajú seriózne diskutovať

Spôsob, akým v utorok poslanci NR SR na rokovaní pristúpili k téme odluky cirkví od štátu ukázal, že odmietajú seriózne diskutovať na vážne celospoločenské témy. Myslí si to predseda správnej rady Centra pre otvorenú politiku (COP) Peter Markovič. Ako dodal, aj naďalej bude COP pokračovať v diskusii na tému odluky cirkví od štátu a bude sa snažiť o jej ďalšiu kultiváciu.

“Odmietnutie, absolútny nezáujem, ako aj úroveň tejto debaty ukazuje, že súčasní politici hľadia len na vlastné záujmy a odmietajú čo i len seriózne diskutovať o vážnych celospoločenských otázkach,” myslí si Markovič. Ako dodal, politici vládnej strany aj takmer celej opozície dlhodobo ignorujú vôľu ľudí a ani 25 rokov od revolúcie neboli schopní splniť jednu zo základných požiadaviek z novembra 1989, a to odluku cirkví od štátu.

“Je poľutovaniahodné, aká úroveň diskusie je v súčasnom parlamente pri väčšine dôležitých návrhov a to len ilustruje, že slovenská politika je v katastrofálnom stave,” tvrdí. COP sa preto bude podľa neho snažiť, aby sa téma odluky cirkví od štátu stala serióznou témou.

Odporúčané články

Cirkvi chcú hovoriť o odluke, financovanie bude vecou dohody Zlaté padáky v štátnych firmách ostanú, obyčajní neuspeli

Témy

Diskusia

PREČÍTAJ SI HORE SVOJ PRÍSPEVOK, AKO SI ONALEPKOVAL KŇAZOV, LEN PRETO, ŽE TVOJE SVEDOMIE MÁ S TÝM PROBLÉM.PÝTAM SA, KDE SI BOL V ROKU 1968, KEĎ VOJSKA vARŠAVSKEJ ZMLUVY VTRHLI DO ČESKOSLOVENSKA A ROZOSPATÝ NÁROD NEVEDEL, ČO SA DEJE. NEBOLI TO GULAGY V... VMENE BOLŠEVIKA KOĽKO BOLO VYVRAŽDENÝCH ĽUDÍ? TÚ TI PAMÄŤ NESLÚŽI.CHVÁLIŠ SA, ŽE SI VYCHOVAL 2 INŽINIEROV- PRE BOLŠEVIKOV JE TO MALINA, NIE JE SA S ČÍM CHVÁLIŤ.NEUBLIŽUJEŠ, NEKRADNEŠ, ALE PODPORUJEŠ ZBOJSTVA BOLŠEVIKOV- TO AKOBY SI SÁM KRADOL A NA VŠETKÝCH STRANKÁCH UBLIŽUJEŠ... Anton Pravda Pre 19:47-Ak chceš niekoho onálepkovať len preto, že má opačný názor, potom si Ty boľševik.Lebo práve to boľševici robili.Kde si bol, keď vraždili vojská zločineckej organizácie NATO v Iraku civilov,keď v Sýrii vraždili civilov?To boli boľševici?Neboli to práve amíci, čo... Anton Pravda pre 19:45-Samozrejme,väčšina.Česť výnimkám,ako som už spomínal. Anton Pravda 19:43-Ja na rozdiel od cirkevných darmojedov poctivo pracujem už tridsať rokov.Vychoval som dvoch inžinierov,nikdy som nežil na úkor niekoho,vždy som žil skromne,ani auto nemám, takže to je moja odpoveď na Tvoju otázku.Druhým neubližujem, nekradnem,pracoval som vždy ťažko.Pred nikým sa neponižujem,ale...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

DRAN.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

NAJKY.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...