Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze sudca sudcovia platy
Foto: ilustračné, Thinkstock
25. 11. 2016 14:20 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Odmeny exekútorov z exekúcií sa majú výrazne znížiť

BRATISLAVA 25. novembra (WebNoviny.sk) – Odmeny exekútorov z exekúcií sa výrazne znížia vďaka schválenej novele exekučného poriadku.

Hnutiu Sme rodina sa podarilo presadiť pozmeňujúci návrh, ktorý predložil Peter Pčolinský k vládnemu návrh novely exekučného poriadku. Pozmeňujúci návrh Pčolinského stanovuje, že odmena exekútora pri exekúcii zameranej na vymáhanie peňažných nárokov sa určí ako percento z vymáhanej sumy a výšku vymáhanej sumy nemôže presiahnuť.

„Súčasná právna úprava vytvára stav, keď pri dlžných sumách často výrazne presahuje odmena exekútora výšku pôvodnej pohľadávky. Aj to spôsobuje, že sociálne slabé skupiny obyvateľstva sa neúmerne zadlžujú,“ povedal Pčolinský. To sa týka aj náhrady trov konania, ktoré nemôžu byť vyššie ako je vymáhaný nárok.

Novela pomôže tisíckam ľudí

Pčolinský považuje dohodu na týchto zmenách za úspech, ktorá pomôže tisíckam ľudí. „Teším sa, že sme sa zhodli a že môžem súhlasiť s návrhom Petra Pčolinského, pretože jeho návrh je krok k férovým exekúciám,“ povedala Žitňanská.Pčolinský pri pozmeňujúcom návrhu vychádzal z návrhu novely Exekučného poriadku, ktorý predložilo hnutie Sme rodina na rokovanie parlamentu. Keďže pozmeňujúce návrhy Pčolinského prešli, hnutie Sme rodina návrh novely stiahne.

Prešiel aj pozmeňujúci návrh poslankyne Jany Laššákovej (Smer-SD), ktorý rieši spornú situáciu nároku exekútora na náhradu trov v prípadoch zmeny a vylúčenia súdneho exekútora, a to tak, aby sa zamedzilo neodôvodnenému navyšovaniu týchto trov. „V súčasnej konštrukcii hrozí riziko, že povinný bude hradiť zvýšené trovy exekúcie v dôsledku zmien v osobe exekútora,“ zdôvodňovala Laššáková.

Schválené zákony zlepšia prístup k spravodlivosti

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vidí v chválených zákonoch z dielne jej rezortu, zlepšenie prístupu k spravodlivosti. „Novela Exekučného poriadku a novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii je pre právny sektor podstatná, pretože môže pomôcť celému systému justície,“ povedala novinárom Žitňanská. Zároveň podľa nej schválené normy môžu zvýšiť prístup k spravodlivosti.

Osobný bankrot v novele zákona o konkurze je podľa Žitňanskej druhou šancou pre tých, ktorí sa ocitli v dlhovej pasci. „Zákon umožňuje dva spôsoby oddlženia. Na jednej strane konkurz, teda predaj majetku, pričom veritelia budú uspokojení z výťažku majetku. Dbá sa však na to, aby dlžník nezostal na ulici, preto mu zostane hodnota takzvanej nepostihnuteľnej hodnoty obydlia,“ povedala s tým, že druhou formou osobného bankrotu je oddlženie cez splátkový kalendár.

„Súd určí výšku splátok a časové obdobie počas ktorého bude dlžník splácať svoje záväzky. Pokiaľ splatí to, čo má predpísané súdom, zvyšok bude oddlžený. Je to štandardná práva úprava, ktorá rieši problémy niektorých skupín obyvateľov,“ povedala. Súčasťou novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii sú aj opatrenia, ktoré majú zabrániť zneužívaniu reštrukturalizácií, ako to bolo podľa nej napríklad pri spoločnosti Váhostav. Stanovuje sa tiež náhodný výber správcu. „Reštrukturalizácie budú po tejto novele viac férové,“ uviedla.

Novela Exekučného poriadku zavádza jeden exekučný súd v Banskej Bystrici, na ktorý už boli vybratí sudcovia. „Je to pre nás kľúčová norma, pretože vytvorením jediného súdu sa na ostatných vytvoria kapacity, aby postupne, keď rozhodnú staré exekučné veci, budú sa môcť sústrediť na štandardnú súdnu agendu,“ povedala ministerka. Exekúcie budú podľa nej po prijatí tejto normy viac férové voči dlžníkom. „Prípady, keď poplatky prevyšovali pohľadávku, majú byť minulosťou. Nový zákon prinesie väčšiu vymáhateľnosť práva,“ dodala.

Odporúčané články

Kollárovci chcú pomôcť zadlženým, exekútori spokojní nebudú Pri exekúciách a v osobnom bankrote sa budú meniť pravidlá

Neprehliadnite

Minister Gál vysvetlil, prečo Most-Híd trval na verejnej voľbe ústavných sudcov Vrtuľník zasahoval pri zranených lyžiaroch, skialpinista si zlomil oba členky Vzostup chorobnosti má za následok zákaz návštev pacientov v mnohých nemocniciach Hamšíka čakali na letisku v Číne novinári i fanúšikovia, v Šanghaji obedoval na 85. poschodí Tajná voľba ústavných sudcov je podľa Blanára faktom, podľa opozície sa mal Smer-SD dohodnúť Aktualizované: Zábavu v Čiernej nad Tisou ukončil pád stropu, v kultúrnom dome boli desiatky ľudí Vyšetrovatelia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice sú blízko k objednávateľom, povedal Čižnár Novak Djokovič sa objavil v Bratislave, doslova splynul s davom
string(371) ", , , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.