Odobrali im výsluhové dôchodky, hasiči vo výslužbe sú pohoršení a protestujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hasiči, Slovensko
Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 16. februára (WebNoviny.sk) – Odnímanie výsluhových dôchodkov pre niektorých hasičov je diskriminačné opatrenie. Uvádza sa to v memorande prijatom vo štvrtok na konferencii príslušníkov Hasičského a záchranného zboru MV SR vo výslužbe v Žiline.

„Prekvapilo nás bezdôvodné ťaženie proti nám, ktoré vzniklo z iniciatívy Odboru sociálneho zabezpečenia MV SR vo veci odnímania výsluhových dôchodkov. Cítiac sa spoločensky ponížení, diskriminovaní a pohoršení týmto amorálnym konaním podávame protest proti prebiehajúcemu správnemu konaniu,“ uvádza sa v memorande.

Zastavenie správneho konania

Vyslúžilí hasiči preto vyzývajú prezidenta Hasičského a záchranného zboru Alexandra Nejedlého, aby vyvinul maximálne úsilie na zastavenie správneho konania voči niektorým hasičom vo výslužbe a aby predložil ministrovi vnútra SR návrh na takú právnu úpravu, ktorá by bola v súlade s ústavou, antidiskriminačným zákonom a so zákonom o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov.

Prezidenta Odborového zväzu hasičov SR Petra Šagáta vyzývajú, aby sa zasadil o preskúmanie správneho konania o odnímaní výsluhových dôchodkov, a ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby sa osobne zasadil o ukončenie „tohto bezdôvodného honu na hasičov“.

Na problém v súvislosti s vyplácaním dôchodkov pre niektorých hasičov upozornil začiatkom februára opozičný poslanec Gábor Grendel. Skupina bývalých hasičov má podľa neho vrátiť výsluhový dôchodok z obdobia, keď súčasne poberali aj starobný dôchodok. Grendel poukázal na prípad 67-ročného dôchodcu, ktorý podľa neho po 42 odpracovaných rokoch poberá dôchodok 172 eur.

Súbeh výsluhového a starobného dôchodku

Dodal, že pre zložky ministerstva vnútra odpracoval ako policajt a hasič 26 rokov a mimo rezortu ďalších šestnásť rokov, keď riadne odvádzal dane aj odvody. Grendel podotkol, že za 26 rokov odslúžených v zložkách ministerstva vnútra mu bol priznaný výsluhový dôchodok 500 eur a neskôr za šestnásť rokov odpracovaných mimo rezortu 172 eur, čo je spolu 672 eur.

Výsluhový dôchodok 500 eur od ministerstva vnútra poberal od júla 2008 a od apríla 2013 k nemu pribudol starobný dôchodok 172 eur, ktorý mu vyplácala Sociálna poisťovňa.

„V novembri minulého roka dostal Pavol Žatko list z ministerstva vnútra s oznamom, že sa začína voči nemu správne konanie vo veci odňatia výsluhového dôchodku a zastavuje sa jeho vyplácanie k 1. januáru 2018,“ povedal Grendel s tým, že o mesiac neskôr poslalo ministerstvo rozhodnutie o odňatí výsluhového dôchodku Žatkovi od apríla 2013 a zastavení ďalšieho vyplácania od 1. januára 2018.

Ako ďalej uviedol Grendel, podľa názoru rezortu vnútra hasičovi, ktorý v období 2008 – 2010 odišiel do výsluhového dôchodku a neskôr požiadal o starobný dôchodok, zaniká nárok na výsluhový dôchodok, a to odo dňa priznania starobného dôchodku.

Reakcia ministerstva vnútra

Ministerstvo vnútra v reakcii upozornilo, že je dôležité, aby dotknuté osoby požiadali Sociálnu poisťovňu o výmeru starobného dôchodku a bude im vyrátaná spätne aj alikvotná čiastka za odslúžené roky v hasičskom zbore. „Z našej strany je posudzovaný každý prípad individuálne, tieto konania naďalej trvajú,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Zároveň zdôraznila, že prechodnými ustanoveniami sa rezort snaží systém nastaviť čo najspravodlivejšie, pretože pri každej zmene zákonov, ktoré upravujú sociálne zabezpečenie, sa objaví skupina prijímateľov, ktorí sa do istej miery môžu považovať za znevýhodnených.

Nemohli poberať dva dôchodky

Hasiči, ktorí ukončili služobný pomer pred 1. januárom 2008, nemali podľa ministerstva nárok na výsluhový dôchodok, keďže do roku 2008 odvádzali odvody do Sociálnej poisťovne a od januára 2008 prešli na špeciálny systém ako policajti, čiže nemohli poberať súbežne starobný dôchodok aj výsluhový dôchodok.

Sociálne zabezpečenie hasičov je od roku 2008 riešené v nezmenenej podobe, čiže hasiči, ktorí skončili služobný pomer v období od 1. januára 2008 do 31. decembra 2010 (prechodné obdobie, keď si bolo možné vybrať spôsob vyplatenia dôchodku, pozn. SITA), vedeli o takto nastavenom systéme, a to že sa im vypláca výsluhový dôchodok do času, pokiaľ nepožiadajú o priznanie starobného alebo predčasného starobného dôchodku.

V prípade, že oň požiadali, vtedy im podľa ministerstva nárok na výsluhový dôchodok zanikol. Spomenutej dotknutej skupine popri starobnom alebo predčasnom starobnom dôchodku podľa ministerstva vzniká nárok na príplatok za štátnu službu k dôchodku. Situácia tak podľa ministerstva odzrkadľuje slobodné právo voľby, či chce byť bývalý príslušník záchranných zložiek poberateľom výsluhového dôchodku, alebo starobného dôchodku spolu s príplatkom k dôchodku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor GrendelRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRSociálna poisťovňa