Odovzdali cenu Animal Hero Slovakia 2019

Animal hero slovakia 2019_3.jpg
Dominika Mirgová, Katka Jadudová, Zuzana Stanová, Nina Benická, Lenka Benická. Foto: Zvierací ombudsman

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – V sobotu 18. mája sa v Bratislave uskutočnilo 24. vydanie charitatívneho podujatia „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“, ktoré pravidelne organizuje Aliancia združení na ochranu zvierat a združenie Zvierací ombudsman.

V Bratislave sa stretlo deväť útulkov z celého Slovenska – OZ Bullterier Rescue Slovakia, OZ Dog Azyl, OZ Majme srdce, OZ Priateľ pes, Štúrovo, Útulok Revúca, Siberian Husky Rescue, OZ útulok Skalica, Tulkáčik a OZ Zvieratkovo. Návštevníci podujatia mali možnosť spoznať zvieratá a ich príbehy a priamo na mieste darovať niektorému z nich nový domov. Počas soboty našlo svojich nových majiteľov 24 psov. Pridali sa k stovkám ďalších, ktoré boli počas všetkých ročníkov Nájdite sa so zvieratkom z útulku adoptované.

Súčasťou sobotňajšieho podujatia bolo udeľovanie cien Animal Hero Slovakia 2019. Cenu udeľuje združenie Zvierací ombudsman ľuďom, ktorí počas roka zachránili alebo výrazným spôsobom pomohli zachrániť týrané zviera. V tomto roku boli odovzdané ceny dve. Prvú si odniesla Lenka Benická a jej dcéra Nina, ktoré aj napriek ťažkej rodinnej situácii vykúpili a zachránili ťažnú kobylu, ktorú po ťažkom zranení ponechal zanedbanú majiteľ jej osudu. Druhou ocenenou je školáčka Katka Jadudová, ktorá našla počas cesty do školy v igelitovom vrecku vyhodené mačiatka, ktoré by do pár hodín uhynuli. Katka ich vzala so sebou a postarala sa o ne. V čase, kedy sa opakovane stretávame s týraním zvierat tínedžermi, ktorí svoje konania zverejňujú na sociálnych sieťach, je Katka príkladom opaku ľahostajnosti a bezcitnosti. Ceny odovzdala Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová a speváčka Dominika Mirgová.

V minulosti bol cenou Animal Hero Slovakia ocenený pán Peter z Nových Zámkov, ktorý zachránil psa ťahaného za traktorom ci dvaja nadporučíci z OO PZ Pavlovce nad Uhom za pomoc pri odsúdení páchateľov, ktorí ukradli a dobili psa. Za rok 2018 bol ocenený chlapec Mirko, ktorý sa nebál a pomohol odhaliť páchateľov, ktorí zviazali a týrali sučku nemeckého ovčiaka Elizabeth. Tento brutálny a bezcitný prípad zaujal širokú verejnosť aj médiá. Z činu týrania boli obvinení dvaja páchatelia, ktorým hrozí odňatie slobody na jeden až päť rokov. V súčasnosti sú stíhaní na slobode. Autorom ceny Animal Hero Slovakia je dizajnér Adrian Sill.

Najdite sa_maj 2019 5 1.jpg
Foto: Zvierací ombudsman

Zvierací ombudsman, ktorý vznikol pod Alianciou združení na ochranu zvierat je neštátna inštitúcia. Tím priateľov zvierat, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas a odbornosť jednému odvážnemu cieľu: zlepšiť život a životné podmienky zvierat na Slovensku. Je tu pre združenia a útulky, ktoré denne bojujú o prežitie a na riešenie problémov nemajú čas ani ľudské kapacity. Je tu tiež pre verejnosť a jednotlivcov, ktorí častokrát nevedia, na koho sa obrátiť ak sú svedkami týrania alebo krutosti páchanej na zvieratách.

Zvierací ombudsman je tu na pomoc týraným a opusteným zvieratám, ale aj kvôli snahe celkovo znížiť krutosť na Slovensku. Okrem toho sa dlhodobo angažuje v presadzovaní systémových a legislatívnych zmien, ktoré by v praxi znížili krutosti páchané na zvieratách a zabezpečili tvrdšie tresty pre tyranov. Výsledkom práce je novela zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá vstúpila do platnosti 1. septembra 2018. Vďaka nej sa posilnili práva zvierat a činnosť veterinárnych inšpektorov, ktorí môžu účinnejšie zasahovať pri podnetoch týrania. Zákony a osveta znamenajú menej týraných zvierat, menej zvierat v uliciach, menej v útulkoch. Násilie je len jedno a snaha o jeho zmiernenie by nás mala zjednocovať. Preto je tu Zvierací ombudsman.

Združenie v súčasnosti pripomienkuje zákon o poľovníctve.

Hľadanie nových domovov opusteným psom a mačkám prostredníctvom podujatia „Nájdite sa… so zvieratkom z útulku“ je jednou z činností Aliancie združení na ochranu zvierat, ktorá združuje 15 útulkov a občianskych združení na Slovensku.

Zvierací ombudsman
www.zvieraciombudsman.sk
www.stopkrutosti.sk
#stopkrutosti

Linka bezplatného právneho poradenstva Zvieracieho ombudsmana: 0948 022 121.

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom