Odovzdávanie American Music Awards ovládla Taylor Swift

Taylor Swift
Foto: SITA/AP Photo/Chris Pizzello

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Country speváčka Taylor Swift bola hlavnou hviezdou nedeľňajšieho udeľovania American Music Awards 2011 (AMA). Z Nokia Theater v Los Angeles si odniesla tri ceny vrátane tej najprestížnejšej – pre umelca alebo umelkyňu roka. „Toto je jedna z najbláznivejších vecí, ktoré sa mi v živote stali,“ povedala Swift. „Nemala som poňatia, čo mám povedať. Nečakala som to.“ Okrem titulu Umelkyňa roka si Taylor Swift odniesla i ceny pre najlepšiu country umelkyňu a za najlepší country album za nahrávku Speak Now.

Nicki Minaj
Foto: SITA/AP Photo/Chris Pizzello
O väčšinu cien súperila s britskou speváčkou Adele, ktorá tiež získala tri ceny – pre najlepšiu popovú interpretku, za najlepší popový album a vyhlásili ju tiež za najlepšiu umelkyňu žánru adult contemporary. Pred udeľovaním cien pritom mala najviac nominácií. Adele, ktorá sa zotavuje po nedávnej operácii hlasiviek, sa však na odovzdávaní cien nezúčastnila.

Extravagantná rapperka Nicki Minaj bola tiež jednou z veľkých víťaziek nedeľňajšieho odovzdávania hudobných cien. Z AMA 2011 si odniesla dve ceny v kategóriách Rap/Hip-Hop, pre najobľúbenejšiu interpretku a v kategórii najlepší album za svoj Pink Friday. Minaj otvorila šou hitom Super Bass. Po prevzatí ceny za nahrávku Pink Friday bola populárna rapperka veľmi dojatá. „Táto cena by ma naozaj mohla rozplakať,“ povedala Minaj na javisku a utrela si slzy. „Nemôžem tomu uveriť.“

V country kategórii si okrem Taylor Swift odniesli ceny i Blake Shelton, ktorý získal trofej pre najlepšieho interpreta a Lady Antebellum si prevzali cenu pre najlepšiu skupinu. Skupina Maroon 5 si z udeľovania AMA odniesla ocenenie pre najlepšiu popovú alebo rockovú kapelu a Bruno Mars získal trofej pre najlepšieho interpreta žánrov Pop/Rock, čím porazil i populárneho 17-ročného speváka Justina Biebera.

Cenu za najlepší album v žánri Soul/R&B si za nahrávku Loud odniesla speváčka Rihanna, ktorá tak porazila svojho bývalého priateľa Chrisa Browna s jeho albumom F.A.M.E. Najobľúbenejším R&B umelcom sa stal Usher a najobľúbenejšou umelkyňou Beyoncé. Cenu pre najlepšiu alternatívnu rockovú kapelu získali Foo Fighters a Jennifer Lopez si prevzala cenu pre najlepšiu latinsko-americkú umelkyňu.

Katy Perry na javisku predviedla pieseň The One That Got Away a následne si s veľkým prekvapením prevzala špeciálnu cenu, ktorú jej udelili ako prvej umelkyni s piatimi skladbami z jedného albumu na prvom mieste singlového rebríčka. „Ďakujem vám veľmi pekne, že ste ma tento rok nechali byť chameleónom,“ povedala Perry.

Fotogaléria: 39. udeľovanie American Music Awards

Prehľad víťazov a víťaziek American Music Awards 2011:

Pop/Rock

Najobľúbenejší interpret: Bruno Mars

Najobľúbenejšia interpretka: Adele

Najobľúbenejšia kapela, duo alebo skupina: Maroon 5

Najobľúbenejší album: Adele – 21

Country

Najobľúbenejší interpret: Blake Shelton

Najobľúbenejšia interpretka: Taylor Swift

Najobľúbenejšia kapela, duo alebo skupina: Lady Antebellum

Najobľúbenejší album: Taylor Swift – Speak Now

Rap/Hip-Hop

Najobľúbenejší umelec alebo umelkyňa: Nicki Minaj

Najobľúbenejší album: Nicki Minaj – Pink Friday

Soul/R&B

Najobľúbenejší interpret: Usher

Najobľúbenejšia interpretka: Beyoncé

Najobľúbenejší album: Rihanna – Loud

Alternatívy rock: Foo Fighters

Adult contemporary: Adele

Latino: Jennifer Lopez

Contemporary Inspirational: Casting Crowns

Umelec alebo umelkyňa roka: Taylor Swift

Nováčik roka: Hot Chelle Rae

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bruno MarsJennifer LopezKaty PerryNicki MinajTaylor Swift