Odovzdávanie cien BAFTA ovládol nemý The Artist

Zákulisie cien BAFTA
Herec Jean Dujardin, producent Thomas Langmann a režisér Michel Hazanavicius pózujú s cenami, ktoré ich nemý čierno-biely film The Artist získal v kategóriách Najlepší herec v hlavnej úlohe, Najlepší film a Najlepšia réžia Foto: SITA/AP
Zákulisie cien BAFTA
Foto: SITA/AP
Zákulisie cien BAFTA
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Nedeľné odovzdávanie cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) bezkonkurenčne ovládol čierno-biely nemý film The Artist. Snímka, ktorá s dvanástimi nomináciami vládla aj zoznamu kandidátov na ceny BAFTA získala sedem trofejí, vrátane kategórie Najlepší film.

Film The Artist, ktorý sa odohráva na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia v Hollywoode, britskí akademici ocenili aj za réžiu a pôvodný scenár Michela Hazanaviciusa, hudbu (Ludovic Bource), kameru (Guillaume Schiffman) a kostýmy (Mark Bridges). Cenu pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe si z Royal Opera House londýnskej Covent Garden odniesol Jean Dujardin za stvárnenie hviezdy nemých filmov Georgea Valentina.

Cenu pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe si prevzala Meryl Streep, ktorá stvárnila bývalú britskú premiérku Margaret Thatcher v životopisnej dráme Železná Lady.

Za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe vyhlásili 82-ročného Christophera Plummera (Začiatky), ktorý sa tak stal najstarším víťazom ceny BAFTA. Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe podľa britských akademikov predviedla Octavia Spencer v dráme Farba citov.

V kategórii Najlepší britský film zvíťazil špionážny triler Jeden musí z kola von, ktorý ocenili tiež za adaptovaný scenár (Bridget O’Connor, Peter Straughan). Za najlepší film v inom ako anglickom jazyku prekvapivo vyhlásili mysteriózny triler Koža, v ktorej žijem španielskeho režiséra Pedra Almodóvara.

Najlepším dokumentárnym filmom sa stal Senna o legendárnom pilotovi formuly 1 Ayrtonovi Sennovi, ktorý tiež britská akadémia ocenila za strih (Gregers Sall, Chris King). V kategórii animovaných filmov zvíťazil Rango v réžii Gorea Verbinského. Za najlepší britský debut vyhlásili drámu Tyranosaurus v réžii herca Paddyho Considinea, pričom ocenili tiež producenta Diarmida Scrimshawa.

Herec John Hurt si na podujatí prevzal cenu za výnimočný prínos britskému filmu a legendárny americký filmár Martin Scorsese v závere galavečera dostal prestížnu cenu BAFTA Fellowship.

Počas ceremoniálu, ktorý moderoval Stephen Fry, sa predstavili aj hviezdy ako Cuba Gooding Jr., Joseph Mawle, Holliday Grainger, Jamie Campbell Bower, Jessica Brown Findlay, Tom Hiddleston, Tom Hooper, Hayley Atwell, Chris Hemsworth, Anil Kapoor, Chris O’Dowd, Kristen Wiig, Viola Davis, Helena Bonham Carter, Naomie Harris, Bérénice Marlohe, Daniel Radcliffe, Jeremy Irvine, Christina Ricci, Christina Hendricks, Paul Bettany, Jon Hamm, Gillian Anderson, Brad Pitt, Colin Firth, Penélope Cruz, Hugh Jackman a Russell Crowe.

FOTOGALÉRIA: Zákulisie cien BAFTA

FOTOGALÉRIA: Móda na filmových cenách BAFTA 2012

VIDEO: Trailer filmu The Artist

https://www.youtube.com/watch?v=OK7pfLlsUQM

Prehľad víťazov a víťaziek cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA)

Najlepší film: The Artist

Najlepší britský film: Jeden musí z kola von

Cena za výnimočný výkon britského režiséra, scenáristu alebo producenta na ich prvom filme: Tyranosaurus – Paddy Considine (réžia), Diarmid Scrimshaw (produkcia)

Najlepší herec v hlavnej úlohe: Jean Dujardin – The Artist

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Meryl Streep – Železná Lady

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Christopher Plummer – Začiatky

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Octavia Spencer – Farba citov

Pôvodný scenár: Michel Hazanavicius – The Artist

Adaptovaný scenár: Bridget O’Connor, Peter Straughan – Jeden musí z kola von

Réžia: Michel Hazanavicius – The Artist

Dokumentárny film: Senna – Asif Kapadia

Animovaný film: Rango – Gore Verbinski

Film v inom ako anglickom jazyku: Koža, v ktorej žijem – Pedro Almodóvar, Agustin Almodóvar (Španielsko)

Hudba: Ludovic Bource – The Artist

Kamera: Guillaume Schiffman – The Artist

Strih: Gregers Sall, Chris King – Senna

Výprava: Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo – Hugo a jeho veľký objav

Kostýmy: Mark Bridges – The Artist

Zvuk: Philip Stockton, Eugene Gearty, Tom Fleischman, John Midgley – Hugo a jeho veľký objav

Špeciálne vizuálne efekty: Tim Burke, John Richardson, Greg Butler, David Vickery – Harry Potter a Dary smrti – 2.

Masky: Mark Coulier, J. Roy Helland, Marese Langan – Železná Lady

Krátky animovaný film: A Morning Stroll – Grant Orchard, Sue Goffe

Krátky film: Pitch Black Heist – John Maclean, Gerardine O’Flynn

Orange Wednesdays Rising Star Award: Adam Deacon

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Brad PittChris HemsworthChristina HendricksColin FirthDaniel RadcliffeGillian AndersonHelena Bonham CarterHugh JackmanMargaret ThatcherMartin ScorseseMeryl StreepPedro AlmodóvarPenélope CruzRussell CroweStephen FryTom HooperViola Davis